Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Petäjävesi/41925
Vertaa

Ylä-Kintaus

41925·Petäjävesi
7,7 × 8,4 km

Postinumeroalueella Ylä-Kintaus (41925), Petäjävesi, asuu 150 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 561 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 36,7 %. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,3 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 2/4 (Petäjävesi)Väkiluku: sija 4/4 (Petäjävesi)
Väkiluku
150-11,2 %(5v)
Mediaanitulot
26 561 €+36,7 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,6 %+4,3 %(5v)
Omistusasunnot
91,8 %
Vuokra: 4,9 %
Lapsiperheet
34,4 %
Yksinasuvat
34,4 %
Työttömyysaste
11,8 %+4,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 20,0 %

Tunnusluvut

Alueen Ylä-Kintaus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku150-11,2 %
Mediaanitulot26 561 €+36,7 %
Keski-ikä40,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut22,6 %+4,3 %
Työttömyysaste11,8 %+4,2 %
Omistusasunnot91,8 %-
Lapsiperheet34,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,8 %
Vuokra4,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet34,4 %
Yksinasuvat34,4 %
Muut taloudet31,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Ylä-Kintaus

Mitkä ovat alueen Ylä-Kintaus (41925) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 561 €. Muutos 5 vuodessa: +36,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ylä-Kintaus (41925) on?
150 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,2 %.
Millaista asuminen alueella Ylä-Kintaus on?
Kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Ylä-Kintaus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Petäjävesi: 2 / 4. Korkeakoulutetut: 22,6 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41220Höytiä (Uurainen)
  • ·41920Kintaus
  • ·41940Vesanka (Jyväskylä)
  • ·41930Kuohu (Jyväskylä)
  • ·41980Kuivasmäki
  • ·41230Uurainen Keskus (Uurainen)
  • ·41240Kyynämöinen (Uurainen)
  • ·41900Petäjävesi Keskus
  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)
  • ·41210Jokihaara (Uurainen)
  • ·41860Rannila (Jyväskylä)
  • ·41260Hoikankylä (Saarijärvi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 040. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 272. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Petäjävesi2. · 4 alueesta

Muut alueet: Petäjävesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Petäjävesi
#AlueArvo
1.Kintaus4192028 143 €+17,5 %
2.Kuivasmäki4198025 145 €+4,6 %
3.Petäjävesi Keskus4190024 678 €+17,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
04600Mäntsälä Keskus

Mäntsälä

Mediaanitulot
26 566 €
Väkiluku
9 631
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
95210Filpus

Simo

Mediaanitulot
26 567 €
Väkiluku
246
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
95920Saaripudas

Kolari

Mediaanitulot
26 554 €
Väkiluku
151
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
65870Björköby

Mustasaari

Mediaanitulot
26 569 €
Väkiluku
331
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Petäjävesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle