Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Uurainen/41240
Vertaa

Kyynämöinen

41240·Uurainen
13 × 15 km

Postinumeroalueella Kyynämöinen (41240), Uurainen, asuu 231 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 197 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,0 %. Alueen kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 5/5 (Uurainen)Väkiluku: sija 5/5 (Uurainen)
Väkiluku
231-4,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 197 €+19,0 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,7 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
84,1 %
Vuokra: 10,3 %
Lapsiperheet
20,6 %
Yksinasuvat
32,7 %
Työttömyysaste
11,1 %-0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,3 %
65 vuotta täyttäneet: 32,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kyynämöinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku231-4,9 %
Mediaanitulot23 197 €+19,0 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,7 %+3,5 %
Työttömyysaste11,1 %-0,7 %
Omistusasunnot84,1 %-
Lapsiperheet20,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,1 %
Vuokra10,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,6 %
Yksinasuvat32,7 %
Muut taloudet46,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Kyynämöinen

Mitkä ovat alueen Kyynämöinen (41240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 197 €. Muutos 5 vuodessa: +19,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kyynämöinen (41240) on?
231 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,9 %.
Millaista asuminen alueella Kyynämöinen on?
Kotitalouksista 84,1 % asuu omistusasunnossa ja 10,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Kyynämöinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Uurainen: 5 / 5. Korkeakoulutetut: 23,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41220Höytiä
  • ·41980Kuivasmäki (Petäjävesi)
  • ·41260Hoikankylä (Saarijärvi)
  • ·42660Sahrajärvi (Multia)
  • ·41925Ylä-Kintaus (Petäjävesi)
  • ·41230Uurainen Keskus
  • ·43130Tarvaala (Saarijärvi)
  • ·41920Kintaus (Petäjävesi)
  • ·41940Vesanka (Jyväskylä)
  • ·41270Lannevesi (Saarijärvi)
  • ·41900Petäjävesi Keskus (Petäjävesi)
  • ·41140Kuikka (Jyväskylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 158. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 958. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Uurainen5. · 5 alueesta

Muut alueet: Uurainen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Uurainen
#AlueArvo
1.Kangashäkki4129030 358 €+16,8 %
2.Jokihaara4121028 921 €+14,6 %
3.Höytiä4122025 794 €+22,6 %
4.Uurainen Keskus4123024 318 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44200Suolahti Keskus

Äänekoski

Mediaanitulot
23 196 €
Väkiluku
3 963
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
35800Mänttä

Mänttä-Vilppula

Mediaanitulot
23 198 €
Väkiluku
3 773
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
19670Mieskonmäki

Joutsa

Mediaanitulot
23 199 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
19470Lihavanpää-Hartosenpää

Mäntyharju

Mediaanitulot
23 200 €
Väkiluku
128
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Uurainen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle