Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Multia/42660
Vertaa

Sahrajärvi

42660·Multia
11 × 16 km

Postinumeroalueella Sahrajärvi (42660), Multia, asuu 82 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 600 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,3 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 38,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/3 (Multia)Väkiluku: sija 2/3 (Multia)
Väkiluku
82-26,1 %(5v)
Mediaanitulot
22 600 €+38,4 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,3 %+5,8 %(5v)
Omistusasunnot
91,5 %
Vuokra: 6,4 %
Lapsiperheet
10,6 %
Yksinasuvat
55,3 %
Työttömyysaste
15,6 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,0 %

Tunnusluvut

Alueen Sahrajärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku82-26,1 %
Mediaanitulot22 600 €+38,4 %
Keski-ikä53,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut23,3 %+5,8 %
Työttömyysaste15,6 %+1,3 %
Omistusasunnot91,5 %-
Lapsiperheet10,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,5 %
Vuokra6,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,6 %
Yksinasuvat55,3 %
Muut taloudet34,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Sahrajärvi

Mitkä ovat alueen Sahrajärvi (42660) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 600 €. Muutos 5 vuodessa: +38,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sahrajärvi (42660) on?
82 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -26,1 %.
Millaista asuminen alueella Sahrajärvi on?
Kotitalouksista 91,5 % asuu omistusasunnossa ja 6,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,2 % pientaloissa.
Miten alue Sahrajärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Multia: 2 / 3. Korkeakoulutetut: 23,3 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41240Kyynämöinen (Uurainen)
  • ·41980Kuivasmäki (Petäjävesi)
  • ·43220Mahlu (Saarijärvi)
  • ·41260Hoikankylä (Saarijärvi)
  • ·41220Höytiä (Uurainen)
  • ·43130Tarvaala (Saarijärvi)
  • ·43240Lehtola (Saarijärvi)
  • ·43250Kolkanlahti (Saarijärvi)
  • ·42600Multia Keskus-Väätäiskylä
  • ·41970Huttula (Keuruu)
  • ·42520Asunta (Keuruu)
  • ·41900Petäjävesi Keskus (Petäjävesi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 327. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 650. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Multia2. · 3 alueesta

Muut alueet: Multia

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Multia
#AlueArvo
1.Multia Keskus-Väätäiskylä4260023 218 €+24,7 %
2.Väätäiskylä434300 €

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46950Ahvio

Kouvola

Mediaanitulot
22 601 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
44500Viitasaari Keskus

Viitasaari

Mediaanitulot
22 599 €
Väkiluku
3 838
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
81390Revonkylä

Joensuu

Mediaanitulot
22 599 €
Väkiluku
63
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
97925Tolva

Posio

Mediaanitulot
22 599 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Multia: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle