Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Saarijärvi/43220
Vertaa

Mahlu

43220·Saarijärvi
16 × 20 km

Postinumeroalueella Mahlu (43220), Saarijärvi, asuu 364 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 450 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,2 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 95,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/12 (Saarijärvi)Väkiluku: sija 6/12 (Saarijärvi)
Väkiluku
364-11,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 450 €+14,8 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,9 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
87,9 %
Vuokra: 7,9 %
Lapsiperheet
11,6 %
Yksinasuvat
41,6 %
Työttömyysaste
19,9 %+4,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,2 %
65 vuotta täyttäneet: 39,0 %

Tunnusluvut

Alueen Mahlu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku364-11,2 %
Mediaanitulot21 450 €+14,8 %
Keski-ikä54,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut17,9 %+0,8 %
Työttömyysaste19,9 %+4,4 %
Omistusasunnot87,9 %-
Lapsiperheet11,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,9 %
Vuokra7,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,2 %
Pientalo95,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,6 %
Yksinasuvat41,6 %
Muut taloudet46,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Mahlu

Mitkä ovat alueen Mahlu (43220) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 450 €. Muutos 5 vuodessa: +14,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mahlu (43220) on?
364 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,2 %.
Millaista asuminen alueella Mahlu on?
Kotitalouksista 87,9 % asuu omistusasunnossa ja 7,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,2 % on kerrostaloissa ja 95,7 % pientaloissa.
Miten alue Mahlu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Saarijärvi: 9 / 12. Korkeakoulutetut: 17,9 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·43240Lehtola
  • ·42660Sahrajärvi (Multia)
  • ·43440Pylkönmäki Keskus
  • ·43250Kolkanlahti
  • ·42600Multia Keskus-Väätäiskylä (Multia)
  • ·43270Kalmari
  • ·43480Pääjärvi
  • ·43420Kukko
  • ·41240Kyynämöinen (Uurainen)
  • ·41260Hoikankylä
  • ·43610Aho (Karstula)
  • ·43130Tarvaala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 621. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 616. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Saarijärvi9. · 12 alueesta

Muut alueet: Saarijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Saarijärvi
#AlueArvo
1.Tarvaala4313027 619 €+19,5 %
2.Lannevesi4127026 109 €+32,5 %
3.Hoikankylä4126024 766 €+13,2 %
4.Kolkanlahti4325024 459 €+20,0 %
5.Kalmari4327023 468 €+28,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
14930Sappee

Hämeenlinna

Mediaanitulot
21 451 €
Väkiluku
88
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
97645Juujärvi

Kemijärvi

Mediaanitulot
21 451 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa
43300Kannonkoski Keskus

Kannonkoski

Mediaanitulot
21 439 €
Väkiluku
988
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
97900Posio Keskus

Posio

Mediaanitulot
21 436 €
Väkiluku
1 602
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Saarijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle