Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Saarijärvi/43130
Vertaa

Tarvaala

43130·Saarijärvi
5,5 × 7,8 km

Postinumeroalueella Tarvaala (43130), Saarijärvi, asuu 397 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 619 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 1,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,5 %. Alueen kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 1/12 (Saarijärvi)Väkiluku: sija 5/12 (Saarijärvi)
Väkiluku
397-1,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 619 €+19,5 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,6 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
88,2 %
Vuokra: 9,4 %
Lapsiperheet
29,4 %
Yksinasuvat
25,3 %
Työttömyysaste
11,2 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 23,2 %

Tunnusluvut

Alueen Tarvaala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku397-1,7 %
Mediaanitulot27 619 €+19,5 %
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut31,6 %+3,0 %
Työttömyysaste11,2 %-1,1 %
Omistusasunnot88,2 %-
Lapsiperheet29,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,2 %
Vuokra9,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet29,4 %
Yksinasuvat25,3 %
Muut taloudet45,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Tarvaala

Mitkä ovat alueen Tarvaala (43130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 619 €. Muutos 5 vuodessa: +19,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tarvaala (43130) on?
397 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -1,7 %.
Millaista asuminen alueella Tarvaala on?
Kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa ja 9,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Tarvaala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Saarijärvi: 1 / 12. Korkeakoulutetut: 31,6 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41260Hoikankylä
  • ·43100Saarijärvi Keskus
  • ·41270Lannevesi
  • ·43250Kolkanlahti
  • ·41240Kyynämöinen (Uurainen)
  • ·41230Uurainen Keskus (Uurainen)
  • ·44190Parantala (Äänekoski)
  • ·43340Kannonjärvi (Kannonkoski)
  • ·41220Höytiä (Uurainen)
  • ·42660Sahrajärvi (Multia)
  • ·44170Hietama (Äänekoski)
  • ·43270Kalmari

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet739. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 556. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Saarijärvi1. · 12 alueesta

Muut alueet: Saarijärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Saarijärvi
#AlueArvo
1.Lannevesi4127026 109 €+32,5 %
2.Hoikankylä4126024 766 €+13,2 %
3.Kolkanlahti4325024 459 €+20,0 %
4.Kalmari4327023 468 €+28,5 %
5.Pääjärvi4348022 732 €+17,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
45720Kotiharju-Puhjonmäki

Kouvola

Mediaanitulot
27 618 €
Väkiluku
2 475
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
95340Loue

Tervola

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Saarijärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle