Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/81390
Vertaa

Revonkylä

81390·Joensuu
13 × 11 km

Postinumeroalueella Revonkylä (81390), Joensuu, asuu 63 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 599 €, asukkaiden keski-ikä on 53,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,9 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 95,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 20/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 33/41 (Joensuu)
Väkiluku
63-11,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 599 €+33,2 %(5v)
Keski-ikä
53,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,6 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
90,0 %
Vuokra: 6,7 %
Lapsiperheet
10,0 %
Yksinasuvat
40,0 %
Työttömyysaste
9,5 %-19,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,5 %
65 vuotta täyttäneet: 41,3 %

Tunnusluvut

Alueen Revonkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku63-11,3 %
Mediaanitulot22 599 €+33,2 %
Keski-ikä53,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut23,6 %+3,9 %
Työttömyysaste9,5 %-19,1 %
Omistusasunnot90,0 %-
Lapsiperheet10,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,0 %
Vuokra6,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,0 %
Yksinasuvat40,0 %
Muut taloudet50,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Revonkylä

Mitkä ovat alueen Revonkylä (81390) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 599 €. Muutos 5 vuodessa: +33,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Revonkylä (81390) on?
63 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,3 %.
Millaista asuminen alueella Revonkylä on?
Kotitalouksista 90,0 % asuu omistusasunnossa ja 6,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,9 % pientaloissa.
Miten alue Revonkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 20 / 41. Korkeakoulutetut: 23,6 %, keski-ikä: 53,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·81320Kuismavaara
  • ·82710Kovero
  • ·81360Sarvinki
  • ·81350Tokrajärvi (Ilomantsi)
  • ·81330Luhtapohja
  • ·82120Keskijärvi
  • ·82160Oskola
  • ·82730Tuupovaara Keskus-Pirttiaho
  • ·82815Marjovaara
  • ·82180Huhtilampi
  • ·82170Uskali
  • ·81280Uimaharju

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 328. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 775. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu20. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44500Viitasaari Keskus

Viitasaari

Mediaanitulot
22 599 €
Väkiluku
3 838
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
97925Tolva

Posio

Mediaanitulot
22 599 €
Väkiluku
51
Keski-ikä
64,0 v
Avaa alue →Vertaa
42660Sahrajärvi

Multia

Mediaanitulot
22 600 €
Väkiluku
82
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
46950Ahvio

Kouvola

Mediaanitulot
22 601 €
Väkiluku
48
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle