Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/14930
Vertaa

Sappee

14930·Hämeenlinna
8,7 × 9,8 km

Postinumeroalueella Sappee (14930), Hämeenlinna, asuu 88 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 451 €, asukkaiden keski-ikä on 63,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 98,0 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,7 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asukkaista 53,4 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 25/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 26/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
88-6,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 451 €+15,5 %(5v)
Keski-ikä
63,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,6 %+5,7 %(5v)
Omistusasunnot
98,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
6,0 %
Yksinasuvat
48,0 %
Työttömyysaste
8,6 %-4,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
1,1 %
65 vuotta täyttäneet: 53,4 %

Tunnusluvut

Alueen Sappee tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku88-6,4 %
Mediaanitulot21 451 €+15,5 %
Keski-ikä63,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut22,6 %+5,7 %
Työttömyysaste8,6 %-4,9 %
Omistusasunnot98,0 %-
Lapsiperheet6,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus98,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,0 %
Yksinasuvat48,0 %
Muut taloudet46,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Sappee

Mitkä ovat alueen Sappee (14930) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 451 €. Muutos 5 vuodessa: +15,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sappee (14930) on?
88 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,4 %.
Millaista asuminen alueella Sappee on?
Kotitalouksista 98,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Sappee vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 25 / 27. Korkeakoulutetut: 22,6 %, keski-ikä: 63,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·14980Kuohijoki (Pälkäne)
  • ·14960Puutikkala (Pälkäne)
  • ·14870Juttila
  • ·14700Hauho kk
  • ·14840Sairiala
  • ·36910Rautajärvi (Pälkäne)
  • ·36930Kyynärö (Pälkäne)
  • ·36760Luopioinen Keskus (Pälkäne)
  • ·14690Torvoila
  • ·14770Eteläinen
  • ·14820Syrjäntaka
  • ·14810Pohjoinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 619. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 613. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna25. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97645Juujärvi

Kemijärvi

Mediaanitulot
21 451 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa
43220Mahlu

Saarijärvi

Mediaanitulot
21 450 €
Väkiluku
364
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
43300Kannonkoski Keskus

Kannonkoski

Mediaanitulot
21 439 €
Väkiluku
988
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
18130Tommola-Sahanniemi

Heinola

Mediaanitulot
21 465 €
Väkiluku
1 758
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle