Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/45740
Vertaa

Maunuksela

45740·Kouvola
9,8 × 6,2 km

Postinumeroalueella Maunuksela (45740), Kouvola, asuu 2 574 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 806 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 14,7 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,8 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 18/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 11/49 (Kouvola)
Väkiluku
2 574-5,2 %(5v)
Mediaanitulot
25 806 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,4 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
80,5 %
Vuokra: 18,5 %
Lapsiperheet
17,7 %
Yksinasuvat
38,4 %
Työttömyysaste
12,6 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 31,5 %

Tunnusluvut

Alueen Maunuksela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 574-5,2 %
Mediaanitulot25 806 €+14,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)903 €/m²+5,0 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut26,4 %+2,2 %
Työttömyysaste12,6 %+1,8 %
Omistusasunnot80,5 %-
Lapsiperheet17,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,5 %
Vuokra18,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo11,3 %
Pientalo86,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,7 %
Yksinasuvat38,4 %
Muut taloudet43,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Maunuksela

Mitkä ovat alueen Maunuksela (45740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 806 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maunuksela (45740) on?
2 574 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Maunuksela (45740)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 903 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +5,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Maunuksela on?
Kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa ja 18,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 11,3 % on kerrostaloissa ja 86,6 % pientaloissa.
Miten alue Maunuksela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 18 / 49. Korkeakoulutetut: 26,4 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·45750Kuusankosken Sairaala-alue
  • ·45700Kuusankoski Keskus
  • ·45130Korjala-Kaunisnurmi
  • ·45610Koria
  • ·45810Pilkanmaa
  • ·45720Kotiharju-Puhjonmäki
  • ·45910Voikkaa
  • ·45940Oravala
  • ·45330Harju
  • ·47110Löytty
  • ·45160Lehtomäki
  • ·47540Lyöttilä (Iitti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 255. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet638. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola18. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
44420Liimattala

Äänekoski

Mediaanitulot
25 808 €
Väkiluku
296
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
64220Yttermark

Närpiö

Mediaanitulot
25 803 €
Väkiluku
918
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
31460Hirsjärvi

Somero

Mediaanitulot
25 800 €
Väkiluku
206
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
16960Iso-Evo

Hämeenlinna

Mediaanitulot
25 797 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle