Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/45720
Vertaa

Kotiharju-Puhjonmäki

45720·Kouvola
4,1 × 3,2 km

Postinumeroalueella Kotiharju-Puhjonmäki (45720), Kouvola, asuu 2 475 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 618 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 40,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 79,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 13/49 (Kouvola)
Väkiluku
2 475-5,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 618 €+16,4 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,1 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
78,8 %
Vuokra: 20,4 %
Lapsiperheet
19,4 %
Yksinasuvat
40,2 %
Työttömyysaste
14,9 %+3,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,5 %
65 vuotta täyttäneet: 22,7 %

Tunnusluvut

Alueen Kotiharju-Puhjonmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 475-5,9 %
Mediaanitulot27 618 €+16,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 207 €/m²-15,2 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut30,1 %+1,3 %
Työttömyysaste14,9 %+3,8 %
Omistusasunnot78,8 %-
Lapsiperheet19,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 11 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,8 %
Vuokra20,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo19,2 %
Pientalo79,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,4 %
Yksinasuvat40,2 %
Muut taloudet40,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kotiharju-Puhjonmäki

Mitkä ovat alueen Kotiharju-Puhjonmäki (45720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 618 €. Muutos 5 vuodessa: +16,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kotiharju-Puhjonmäki (45720) on?
2 475 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kotiharju-Puhjonmäki (45720)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 207 €/m² (2023). Luku perustuu 11 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -15,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kotiharju-Puhjonmäki on?
Kotitalouksista 78,8 % asuu omistusasunnossa ja 20,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 19,2 % on kerrostaloissa ja 79,9 % pientaloissa.
Miten alue Kotiharju-Puhjonmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 5 / 49. Korkeakoulutetut: 30,1 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·45700Kuusankoski Keskus
  • ·45130Korjala-Kaunisnurmi
  • ·45750Kuusankosken Sairaala-alue
  • ·45330Harju
  • ·45910Voikkaa
  • ·45160Lehtomäki
  • ·45120Kotkankallio-Vahteronmäki
  • ·45740Maunuksela
  • ·45150Kankaronmäki-Eskolanmäki
  • ·45200Tornionmäki
  • ·45610Koria
  • ·45940Oravala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet740. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet658. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola5. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Verla4785027 564 €+39,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43130Tarvaala

Saarijärvi

Mediaanitulot
27 619 €
Väkiluku
397
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
95340Loue

Tervola

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
227
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
21380Aura Keskus

Aura

Mediaanitulot
27 624 €
Väkiluku
3 455
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle