Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hämeenlinna/16960
Vertaa

Iso-Evo

16960·Hämeenlinna
5,0 × 6,7 km

Postinumeroalueella Iso-Evo (16960), Hämeenlinna, asuu 150 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 797 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 3,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 35,0 %. Alueen kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 10/27 (Hämeenlinna)Väkiluku: sija 24/27 (Hämeenlinna)
Väkiluku
150-3,8 %(5v)
Mediaanitulot
25 797 €+35,0 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,4 %+5,3 %(5v)
Omistusasunnot
88,2 %
Vuokra: 9,2 %
Lapsiperheet
17,1 %
Yksinasuvat
48,7 %
Työttömyysaste
8,7 %-1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 36,0 %

Tunnusluvut

Alueen Iso-Evo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku150-3,8 %
Mediaanitulot25 797 €+35,0 %
Keski-ikä51,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut21,4 %+5,3 %
Työttömyysaste8,7 %-1,6 %
Omistusasunnot88,2 %-
Lapsiperheet17,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,2 %
Vuokra9,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,1 %
Yksinasuvat48,7 %
Muut taloudet34,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Iso-Evo

Mitkä ovat alueen Iso-Evo (16960) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 797 €. Muutos 5 vuodessa: +35,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Iso-Evo (16960) on?
150 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,8 %.
Millaista asuminen alueella Iso-Evo on?
Kotitalouksista 88,2 % asuu omistusasunnossa ja 9,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Iso-Evo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hämeenlinna: 10 / 27. Korkeakoulutetut: 21,4 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·16970Evo
  • ·17610Auttoinen (Padasjoki)
  • ·16900Lammi kk
  • ·14810Pohjoinen
  • ·16800Hämeenkoski (Hollola)
  • ·17630Vesijako (Padasjoki)
  • ·17510Nyystölä (Padasjoki)
  • ·17410Viitaila (Asikkala)
  • ·17450Iso-Äiniö-Vähimaa (Asikkala)
  • ·14820Syrjäntaka
  • ·12170Hietoinen (Hausjärvi)
  • ·17530Arrakoski (Padasjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 258. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 272. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hämeenlinna10. · 27 alueesta

Muut alueet: Hämeenlinna

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hämeenlinna
#AlueArvo
1.Ruununmylly1327032 244 €+15,4 %
2.Käikälä1330031 476 €+18,0 %
3.Hattelmala1343030 594 €+17,8 %
4.Sairio1322029 807 €+19,1 %
5.Eteläinen1477028 164 €+18,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82850Kinnasniemi

Joensuu

Mediaanitulot
25 796 €
Väkiluku
60
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
53900Pallo-Tysterniemi-Leiri

Lappeenranta

Mediaanitulot
25 795 €
Väkiluku
3 760
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
31460Hirsjärvi

Somero

Mediaanitulot
25 800 €
Väkiluku
206
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
41220Höytiä

Uurainen

Mediaanitulot
25 794 €
Väkiluku
259
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hämeenlinna|Muuttajalle

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026

Hämeenlinnan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

12. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hämeenlinna: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle