Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola

Kaupunki

Kouvola

Kouvola koostuu 49 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 77 717 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 671 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 25,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
77 717
Mediaanitulot (ka.)
24 671 €
Neliöhinta (ka.)
1 032 €/m²
Keski-ikä (ka.)
49,6 v
Korkeakoulutetut (ka.)
25,0 %
Omistusasunnot (ka.)
75,3 %
Lapsiperheet (ka.)
13,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

45100Kouvola Keskus

Kouvola

1. suurin
Mediaanitulot
24 989 €
Väkiluku
8 995
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
45700Kuusankoski Keskus

Kouvola

2. suurin
Mediaanitulot
25 241 €
Väkiluku
8 351
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
45200Tornionmäki

Kouvola

3. suurin
Mediaanitulot
23 869 €
Väkiluku
5 785
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
45160Lehtomäki

Kouvola

4. suurin
Mediaanitulot
23 501 €
Väkiluku
5 109
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
45150Kankaronmäki-Eskolanmäki

Kouvola

5. suurin
Mediaanitulot
23 343 €
Väkiluku
4 705
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
45610Koria

Kouvola

6. suurin
Mediaanitulot
26 886 €
Väkiluku
4 565
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Kouvola: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Kouvola

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %
6.Verla4785027 564 €+39,7 %
7.Harju4533027 468 €+17,3 %
8.Valkeala kk4537027 373 €+17,9 %
9.Utti4541027 280 €+15,1 %
10.Raussila4715027 225 €+21,9 %
11.Pilkanmaa4581027 161 €+16,0 %
12.Muhniemi4696026 931 €+22,9 %
13.Koria4561026 886 €+17,7 %
14.Anjala4691026 872 €+18,4 %
15.Aro4623026 456 €+26,4 %
16.Savero4546026 151 €+22,2 %
17.Ummeljoki4681026 150 €+18,9 %
18.Maunuksela4574025 806 €+14,7 %
19.Kaipiainen4640025 763 €+26,6 %
20.Selänpää4781025 681 €+19,4 %
21.Liikkala4675025 610 €+22,3 %
22.Sippola4671025 377 €+29,9 %
23.Myllykoski4680025 324 €+18,6 %
24.Kuusankoski Keskus4570025 241 €+19,6 %
25.Inkeroinen4690025 152 €+17,1 %
26.Enäjärvi4645025 053 €+24,5 %
27.Kouvola Keskus4510024 989 €+19,6 %
28.Oravala4594024 976 €+20,7 %
29.Kimola4765024 892 €+11,1 %
30.Ruotila4673024 883 €+34,5 %
31.Saaramaa4657024 628 €+14,2 %
32.Anjalankoski Keskus4686024 457 €+18,2 %
33.Tuohikotti4611024 227 €+12,9 %
34.Hasula4783024 063 €+15,2 %
35.Vekaranjärvi4614023 974 €+14,3 %
36.Tornionmäki4520023 869 €+17,4 %
37.Elimäki kk4720023 842 €+23,2 %
38.Voikkaa4591023 752 €+13,8 %
39.Jaala kk4771023 585 €+18,3 %
40.Lehtomäki4516023 501 €+17,1 %
41.Korjala-Kaunisnurmi4513023 376 €+17,0 %
42.Kankaronmäki-Eskolanmäki4515023 343 €+15,4 %
43.Voikoski5292022 612 €+27,0 %
44.Ahvio4695022 601 €+7,6 %
45.Ratula4726022 165 €+23,5 %
46.Huhdasjärvi4776021 956 €+16,7 %
47.Vuohijärvi4790021 592 €+7,7 %
48.Kuusankosken Sairaala-alue4575015 012 €-21,9 %
49.Hillosensalmi479100 €

Väestönkasvu: Kouvola

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Kouvola
#AlueArvo
1.Kuusankosken Sairaala-alue45750+5,1 %+5,1 %
2.Saaramaa46570+3,0 %+3,0 %
3.Ruotila46730+2,7 %+2,7 %
4.Kouvola Keskus45100-0,2 %-0,2 %
5.Verla47850-1,5 %-1,5 %
6.Tornionmäki45200-1,7 %-1,7 %
7.Lehtomäki45160-1,8 %-1,8 %
8.Kankaronmäki-Eskolanmäki45150-1,8 %-1,8 %
9.Voikoski52920-2,5 %-2,5 %
10.Savero45460-3,2 %-3,2 %
11.Muhniemi46960-3,8 %-3,8 %
12.Korjala-Kaunisnurmi45130-4,1 %-4,1 %
13.Kotkankallio-Vahteronmäki45120-4,2 %-4,2 %
14.Tirva-Inkerilä46430-4,2 %-4,2 %
15.Kuusankoski Keskus45700-4,3 %-4,3 %
16.Aro46230-4,4 %-4,4 %
17.Maunuksela45740-5,2 %-5,2 %
18.Kukkuramäki45360-5,3 %-5,3 %
19.Valkeala kk45370-5,7 %-5,7 %
20.Kotiharju-Puhjonmäki45720-5,9 %-5,9 %
21.Elimäki kk47200-6,0 %-6,0 %
22.Oravala45940-6,1 %-6,1 %
23.Hasula47830-6,2 %-6,2 %
24.Utti45410-6,3 %-6,3 %
25.Myllykoski46800-6,6 %-6,6 %
26.Sippola46710-6,7 %-6,7 %
27.Ummeljoki46810-6,8 %-6,8 %
28.Voikkaa45910-7,0 %-7,0 %
29.Pilkanmaa45810-7,4 %-7,4 %
30.Anjala46910-7,4 %-7,4 %
31.Tuohikotti46110-7,5 %-7,5 %
32.Inkeroinen46900-7,8 %-7,8 %
33.Koria45610-7,8 %-7,8 %
34.Jaala kk47710-8,7 %-8,7 %
35.Kimola47650-8,9 %-8,9 %
36.Harju45330-9,1 %-9,1 %
37.Liikkala46750-9,2 %-9,2 %
38.Selänpää47810-9,9 %-9,9 %
39.Kaipiainen46400-10,2 %-10,2 %
40.Anjalankoski Keskus46860-11,7 %-11,7 %
41.Vekaranjärvi46140-11,8 %-11,8 %
42.Ahvio46950-12,7 %-12,7 %
43.Vuohijärvi47900-12,8 %-12,8 %
44.Ratula47260-14,3 %-14,3 %
45.Raussila47150-14,7 %-14,7 %
46.Huhdasjärvi47760-14,8 %-14,8 %
47.Enäjärvi46450-15,1 %-15,1 %
48.Löytty47110-22,6 %-22,6 %
49.Hillosensalmi47910-30,8 %-30,8 %

Kaikki 49 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
45100Kouvola Keskus45120Kotkankallio-Vahteronmäki45130Korjala-Kaunisnurmi45150Kankaronmäki-Eskolanmäki45160Lehtomäki45200Tornionmäki45330Harju45360Kukkuramäki45370Valkeala kk45410Utti45460Savero45610Koria45700Kuusankoski Keskus45720Kotiharju-Puhjonmäki45740Maunuksela45750Kuusankosken Sairaala-alue45810Pilkanmaa45910Voikkaa45940Oravala46110Tuohikotti46140Vekaranjärvi46230Aro46400Kaipiainen46430Tirva-Inkerilä46450Enäjärvi46570Saaramaa46710Sippola46730Ruotila46750Liikkala46800Myllykoski46810Ummeljoki46860Anjalankoski Keskus46900Inkeroinen46910Anjala46950Ahvio46960Muhniemi47110Löytty47150Raussila47200Elimäki kk47260Ratula47650Kimola47710Jaala kk47760Huhdasjärvi47810Selänpää47830Hasula47850Verla47900Vuohijärvi47910Hillosensalmi52920Voikoski

Usein kysytyt kysymykset: Kouvola

Kuinka monta asukasta kaupungissa Kouvola on?
Kaupungissa Kouvola asuu yhteensä 77 717 asukasta 49 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Kouvola?
49 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Kouvola?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 671 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Löytty: 29 610 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Kouvola?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Kouvola on noin 1 032 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 18 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Kotkankallio-Vahteronmäki (1 476 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Kouvola?
Löytty (29 610 €), Kukkuramäki (29 201 €), Kotkankallio-Vahteronmäki (28 900 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Kouvola?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Kuusankosken Sairaala-alue (+5,1 %), Saaramaa (+3,0 %), Ruotila (+2,7 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Kouvola?
Kaupungissa Kouvola on 49 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Oppaat: Kouvola

Kaikki oppaat →

Aluevalintaan Kymenlaaksossa: Kotkan parhaat asuinalueet.

Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.