Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/46230
Vertaa

Aro

46230·Kouvola
13 × 21 km

Postinumeroalueella Aro (46230), Kouvola, asuu 451 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 456 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 26,4 %. Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 15/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 24/49 (Kouvola)
Väkiluku
451-4,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 456 €+26,4 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,3 %+4,7 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 3,8 %
Lapsiperheet
19,6 %
Yksinasuvat
30,6 %
Työttömyysaste
9,3 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 25,5 %

Tunnusluvut

Alueen Aro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku451-4,4 %
Mediaanitulot26 456 €+26,4 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut21,3 %+4,7 %
Työttömyysaste9,3 %0,0 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet19,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra3,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,6 %
Yksinasuvat30,6 %
Muut taloudet49,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Aro

Mitkä ovat alueen Aro (46230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 456 €. Muutos 5 vuodessa: +26,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Aro (46230) on?
451 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,4 %.
Millaista asuminen alueella Aro on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 3,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Aro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 15 / 49. Korkeakoulutetut: 21,3 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46140Vekaranjärvi
  • ·47900Vuohijärvi
  • ·45370Valkeala kk
  • ·46430Tirva-Inkerilä
  • ·45410Utti
  • ·47910Hillosensalmi
  • ·45360Kukkuramäki
  • ·47810Selänpää
  • ·46110Tuohikotti
  • ·45100Kouvola Keskus
  • ·45200Tornionmäki
  • ·45330Harju

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 065. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 485. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola15. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
64510Nämpnäs

Närpiö

Mediaanitulot
26 457 €
Väkiluku
421
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
23360Kustavi

Kustavi

Mediaanitulot
26 460 €
Väkiluku
940
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
29740Etelämaa

Merikarvia

Mediaanitulot
26 452 €
Väkiluku
76
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
13210Hätilä

Hämeenlinna

Mediaanitulot
26 450 €
Väkiluku
8 033
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle