Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/45410
Vertaa

Utti

45410·Kouvola
10 × 12 km

Postinumeroalueella Utti (45410), Kouvola, asuu 758 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 280 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 93,6 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 6,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,1 %. Alueen kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 9/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 21/49 (Kouvola)
Väkiluku
758-6,3 %(5v)
Mediaanitulot
27 280 €+15,1 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,9 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
89,4 %
Vuokra: 7,8 %
Lapsiperheet
19,2 %
Yksinasuvat
32,5 %
Työttömyysaste
8,9 %-0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,0 %
65 vuotta täyttäneet: 28,9 %

Tunnusluvut

Alueen Utti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku758-6,3 %
Mediaanitulot27 280 €+15,1 %
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut27,9 %+3,1 %
Työttömyysaste8,9 %-0,3 %
Omistusasunnot89,4 %-
Lapsiperheet19,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,4 %
Vuokra7,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo5,0 %
Pientalo93,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,2 %
Yksinasuvat32,5 %
Muut taloudet48,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Utti

Mitkä ovat alueen Utti (45410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 280 €. Muutos 5 vuodessa: +15,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Utti (45410) on?
758 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %.
Millaista asuminen alueella Utti on?
Kotitalouksista 89,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 5,0 % on kerrostaloissa ja 93,6 % pientaloissa.
Miten alue Utti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 9 / 49. Korkeakoulutetut: 27,9 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·45460Savero
  • ·46430Tirva-Inkerilä
  • ·45100Kouvola Keskus
  • ·46800Myllykoski
  • ·46710Sippola
  • ·46450Enäjärvi
  • ·46400Kaipiainen
  • ·46230Aro
  • ·45360Kukkuramäki
  • ·46860Anjalankoski Keskus
  • ·45200Tornionmäki
  • ·45370Valkeala kk

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet837. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 221. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola9. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
71160Riistavesi

Kuopio

Mediaanitulot
27 278 €
Väkiluku
1 351
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
66830Oravaisten Tehdas

Vöyri

Mediaanitulot
27 285 €
Väkiluku
448
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
96400Pullinranta - Kiiruna

Rovaniemi

Mediaanitulot
27 286 €
Väkiluku
3 667
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
44120Mämmensalmi-Mustaniemi

Äänekoski

Mediaanitulot
27 287 €
Väkiluku
2 299
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle