Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kouvola/46910
Vertaa

Anjala

46910·Kouvola
7,6 × 9,3 km

Postinumeroalueella Anjala (46910), Kouvola, asuu 1 674 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 872 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,4 %. Alueen asunnoista 85,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 14/49 (Kouvola)Väkiluku: sija 17/49 (Kouvola)
Väkiluku
1 674-7,4 %(5v)
Mediaanitulot
26 872 €+18,4 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,4 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
80,0 %
Vuokra: 18,9 %
Lapsiperheet
16,4 %
Yksinasuvat
45,1 %
Työttömyysaste
14,4 %-1,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,2 %
65 vuotta täyttäneet: 29,8 %

Tunnusluvut

Alueen Anjala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 674-7,4 %
Mediaanitulot26 872 €+18,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)680 €/m²-
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut19,4 %+1,7 %
Työttömyysaste14,4 %-1,1 %
Omistusasunnot80,0 %-
Lapsiperheet16,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,0 %
Vuokra18,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo11,5 %
Pientalo85,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,4 %
Yksinasuvat45,1 %
Muut taloudet38,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Anjala

Mitkä ovat alueen Anjala (46910) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 872 €. Muutos 5 vuodessa: +18,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Anjala (46910) on?
1 674 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Anjala (46910)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 680 €/m² (2025). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Anjala on?
Kotitalouksista 80,0 % asuu omistusasunnossa ja 18,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 11,5 % on kerrostaloissa ja 85,7 % pientaloissa.
Miten alue Anjala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kouvola: 14 / 49. Korkeakoulutetut: 19,4 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·46930Huruksela (Kotka)
  • ·46950Ahvio
  • ·46810Ummeljoki
  • ·46860Anjalankoski Keskus
  • ·46960Muhniemi
  • ·46900Inkeroinen
  • ·46800Myllykoski
  • ·49290Vastila (Pyhtää)
  • ·45150Kankaronmäki-Eskolanmäki
  • ·48750Nikeli (Kotka)
  • ·45120Kotkankallio-Vahteronmäki
  • ·45100Kouvola Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet955. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet850. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kouvola14. · 49 alueesta

Muut alueet: Kouvola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kouvola
#AlueArvo
1.Löytty4711029 610 €+23,4 %
2.Kukkuramäki4536029 201 €+17,7 %
3.Kotkankallio-Vahteronmäki4512028 900 €+16,5 %
4.Tirva-Inkerilä4643028 747 €+23,1 %
5.Kotiharju-Puhjonmäki4572027 618 €+16,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02250Henttaa

Espoo

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
7 410
Keski-ikä
33,0 v
Avaa alue →Vertaa
73360Pajulahti

Kuopio

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
561
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
55400Tainionkoski-Mustalampi

Imatra

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
1 209
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
98960Naruska

Salla

Mediaanitulot
26 868 €
Väkiluku
47
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kouvola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle