Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/49300
Vertaa

Tavastila

49300·Kotka
5,8 × 6,7 km

Postinumeroalueella Tavastila (49300), Kotka, asuu 591 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 298 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 11,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,9 %. Alueen asunnoista 97,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 16/25 (Kotka)Väkiluku: sija 20/25 (Kotka)
Väkiluku
591-11,3 %(5v)
Mediaanitulot
25 298 €+17,9 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,4 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
96,3 %
Vuokra: 2,2 %
Lapsiperheet
22,3 %
Yksinasuvat
35,9 %
Työttömyysaste
13,4 %+0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 25,4 %

Tunnusluvut

Alueen Tavastila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku591-11,3 %
Mediaanitulot25 298 €+17,9 %
Keski-ikä47,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut24,4 %+3,4 %
Työttömyysaste13,4 %+0,6 %
Omistusasunnot96,3 %-
Lapsiperheet22,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,3 %
Vuokra2,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,3 %
Pientalo97,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,3 %
Yksinasuvat35,9 %
Muut taloudet41,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Tavastila

Mitkä ovat alueen Tavastila (49300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 298 €. Muutos 5 vuodessa: +17,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tavastila (49300) on?
591 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -11,3 %.
Millaista asuminen alueella Tavastila on?
Kotitalouksista 96,3 % asuu omistusasunnossa ja 2,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,3 % on kerrostaloissa ja 97,8 % pientaloissa.
Miten alue Tavastila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 16 / 25. Korkeakoulutetut: 24,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48810Rantahaka
  • ·49540Metsäkylä (Hamina)
  • ·49340Juurikorpi
  • ·48770Ristinkallio
  • ·48800Otsola-Mäntykangas
  • ·49520Reitkalli (Hamina)
  • ·49490Neuvoton (Hamina)
  • ·48910Suulisniemi
  • ·48720Kymi
  • ·48600Karhula
  • ·46750Liikkala (Kouvola)
  • ·48900Sunila

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 439. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 331. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka16. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Mussalo4831031 200 €+18,6 %
2.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
3.Ruonala4830028 956 €+19,8 %
4.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
5.Koivula4871028 642 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
60800Ilmajoki Keskus

Ilmajoki

Mediaanitulot
25 297 €
Väkiluku
5 990
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
07600Myrskylä Keskus

Myrskylä

Mediaanitulot
25 296 €
Väkiluku
1 438
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
79410Niinimäki

Leppävirta

Mediaanitulot
25 296 €
Väkiluku
312
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
05510Päivärinta

Hyvinkää

Mediaanitulot
25 294 €
Väkiluku
424
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle