Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/48720
Vertaa

Kymi

48720·Kotka
8,1 × 10 km

Postinumeroalueella Kymi (48720), Kotka, asuu 1 631 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 546 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 %. Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/25 (Kotka)Väkiluku: sija 10/25 (Kotka)
Väkiluku
1 631-5,1 %(5v)
Mediaanitulot
27 546 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,1 %+2,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,5 %
Vuokra: 4,4 %
Lapsiperheet
23,1 %
Yksinasuvat
31,1 %
Työttömyysaste
10,3 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 23,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kymi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 631-5,1 %
Mediaanitulot27 546 €+17,2 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,1 %+2,1 %
Työttömyysaste10,3 %+0,9 %
Omistusasunnot94,5 %-
Lapsiperheet23,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,5 %
Vuokra4,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,7 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,1 %
Yksinasuvat31,1 %
Muut taloudet45,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kymi

Mitkä ovat alueen Kymi (48720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 546 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kymi (48720) on?
1 631 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %.
Millaista asuminen alueella Kymi on?
Kotitalouksista 94,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,7 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Kymi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 8 / 25. Korkeakoulutetut: 29,1 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48710Koivula
  • ·48700Kyminlinna
  • ·48750Nikeli
  • ·48600Karhula
  • ·48770Ristinkallio
  • ·48230Korela-Jylppy
  • ·48400Sutela
  • ·49340Juurikorpi
  • ·48410Kaukola
  • ·48220Metsola
  • ·48900Sunila
  • ·48800Otsola-Mäntykangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet751. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet868. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka8. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Mussalo4831031 200 €+18,6 %
2.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
3.Ruonala4830028 956 €+19,8 %
4.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
5.Koivula4871028 642 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39110Simuna

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
27 546 €
Väkiluku
222
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
27220Ala-Kieri

Rauma

Mediaanitulot
27 545 €
Väkiluku
521
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
54530Luumäki

Luumäki

Mediaanitulot
27 540 €
Väkiluku
1 063
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
71150Vartiala

Kuopio

Mediaanitulot
27 539 €
Väkiluku
588
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle