Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/50190
Vertaa

Tuppurala

50190·Mikkeli
3,3 × 3,8 km

Postinumeroalueella Tuppurala (50190), Mikkeli, asuu 4 590 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 061 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,1 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 62,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 26/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 4/41 (Mikkeli)
Väkiluku
4 590-3,2 %(5v)
Mediaanitulot
24 061 €+18,1 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,6 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
53,7 %
Vuokra: 45,8 %
Lapsiperheet
15,4 %
Yksinasuvat
51,1 %
Työttömyysaste
18,1 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,8 %
65 vuotta täyttäneet: 32,9 %

Tunnusluvut

Alueen Tuppurala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 590-3,2 %
Mediaanitulot24 061 €+18,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 583 €/m²-8,4 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut32,6 %+1,1 %
Työttömyysaste18,1 %+4,0 %
Omistusasunnot53,7 %-
Lapsiperheet15,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 48 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus53,7 %
Vuokra45,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo62,2 %
Pientalo35,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,4 %
Yksinasuvat51,1 %
Muut taloudet33,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Tuppurala

Mitkä ovat alueen Tuppurala (50190) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 061 €. Muutos 5 vuodessa: +18,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tuppurala (50190) on?
4 590 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,2 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tuppurala (50190)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 583 €/m² (2025). Luku perustuu 48 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -8,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tuppurala on?
Kotitalouksista 53,7 % asuu omistusasunnossa ja 45,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 62,2 % on kerrostaloissa ja 35,9 % pientaloissa.
Miten alue Tuppurala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 26 / 41. Korkeakoulutetut: 32,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·50180Visulahti
  • ·50170Peitsari
  • ·50800Annilanselkä
  • ·50520Moision Sairaala-alue
  • ·50100Mikkeli Keskus
  • ·50160Kattilansilta
  • ·50350Norola
  • ·50500Tuukkala-Kaituenmäki
  • ·50130Nuijamies
  • ·50120Siekkilä
  • ·52330Heimari
  • ·50150Tusku

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 869. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet398. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli26. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47830Hasula

Kouvola

Mediaanitulot
24 063 €
Väkiluku
91
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
70700Särkiniemi

Kuopio

Mediaanitulot
24 064 €
Väkiluku
3 794
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
61400Ylistaro Keskus

Seinäjoki

Mediaanitulot
24 055 €
Väkiluku
1 894
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
01200Hakunila

Vantaa

Mediaanitulot
24 068 €
Väkiluku
13 100
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle