Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70700
Vertaa

Särkiniemi

70700·Kuopio
5,3 × 2,7 km

Postinumeroalueella Särkiniemi (70700), Kuopio, asuu 3 794 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 064 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 38,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 48,2 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,7 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,5 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 68,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 39/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 11/64 (Kuopio)
Väkiluku
3 794+3,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 064 €+15,7 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
38,2 %+1,5 %(5v)
Omistusasunnot
46,6 %
Vuokra: 53,3 %
Lapsiperheet
17,4 %
Yksinasuvat
48,2 %
Työttömyysaste
13,1 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
20,8 %
65 vuotta täyttäneet: 20,0 %

Tunnusluvut

Alueen Särkiniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 794+3,5 %
Mediaanitulot24 064 €+15,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 767 €/m²+7,2 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut38,2 %+1,5 %
Työttömyysaste13,1 %+1,6 %
Omistusasunnot46,6 %-
Lapsiperheet17,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 55 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus46,6 %
Vuokra53,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo68,3 %
Pientalo27,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,4 %
Yksinasuvat48,2 %
Muut taloudet34,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Särkiniemi

Mitkä ovat alueen Särkiniemi (70700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 064 €. Muutos 5 vuodessa: +15,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Särkiniemi (70700) on?
3 794 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Särkiniemi (70700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 767 €/m² (2025). Luku perustuu 55 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +7,2 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Särkiniemi on?
Kotitalouksista 46,6 % asuu omistusasunnossa ja 53,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 68,3 % on kerrostaloissa ja 27,9 % pientaloissa.
Miten alue Särkiniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 39 / 64. Korkeakoulutetut: 38,2 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70600Niirala-Huuhanmäki
  • ·70620Haapaniemi
  • ·70200Puijonlaakso
  • ·70150Neulamäki
  • ·70110Etu-Niirala
  • ·70240Niuvaniemen Sairaala-alue
  • ·70300Linnanpelto
  • ·70280Länsi-Puijo
  • ·70820Litmanen
  • ·70340Inkilänmäki
  • ·70500Männistö
  • ·70840Jynkänmäki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 867. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet484. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio39. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47830Hasula

Kouvola

Mediaanitulot
24 063 €
Väkiluku
91
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
50190Tuppurala

Mikkeli

Mediaanitulot
24 061 €
Väkiluku
4 590
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
01200Hakunila

Vantaa

Mediaanitulot
24 068 €
Väkiluku
13 100
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
52100Anttola

Mikkeli

Mediaanitulot
24 071 €
Väkiluku
1 318
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle