Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01200
Vertaa

Hakunila

01200·Vantaa
6,5 × 7,4 km

Postinumeroalueella Hakunila (01200), Vantaa, asuu 13 100 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 068 €, asukkaiden keski-ikä on 39,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 63,1 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Työttömyysaste on noussut 6,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 82,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 35/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 6/36 (Vantaa)
Väkiluku
13 100+2,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 068 €+9,5 %(5v)
Keski-ikä
39,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,8 %-0,4 %(5v)
Omistusasunnot
36,1 %
Vuokra: 63,1 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
48,7 %
Työttömyysaste
19,7 %+6,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
16,4 %
65 vuotta täyttäneet: 15,8 %

Tunnusluvut

Alueen Hakunila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku13 100+2,4 %
Mediaanitulot24 068 €+9,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 047 €/m²-5,9 %
Keski-ikä39,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut19,8 %-0,4 %
Työttömyysaste19,7 %+6,2 %
Omistusasunnot36,1 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 96 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus36,1 %
Vuokra63,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo82,2 %
Pientalo17,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat48,7 %
Muut taloudet28,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Hakunila

Mitkä ovat alueen Hakunila (01200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 068 €. Muutos 5 vuodessa: +9,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hakunila (01200) on?
13 100 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hakunila (01200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 047 €/m² (2025). Luku perustuu 96 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hakunila on?
Kotitalouksista 36,1 % asuu omistusasunnossa ja 63,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 82,2 % on kerrostaloissa ja 17,7 % pientaloissa.
Miten alue Hakunila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 35 / 36. Korkeakoulutetut: 19,8 %, keski-ikä: 39,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·00890Östersundom (Helsinki)
  • ·01260Itä-Hakkila
  • ·01490Nikinmäki
  • ·00970Mellunmäki (Helsinki)
  • ·01280Länsimäki
  • ·01420Päiväkumpu
  • ·00960Pohjois-Vuosaari (Helsinki)
  • ·00980Etelä-Vuosaari (Helsinki)
  • ·01230Vaarala
  • ·01480Mikkola
  • ·01380Kuusikko-Hakkila
  • ·00950Vartioharju (Helsinki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 866. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet47. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa35. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52100Anttola

Mikkeli

Mediaanitulot
24 071 €
Väkiluku
1 318
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
70700Särkiniemi

Kuopio

Mediaanitulot
24 064 €
Väkiluku
3 794
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
47830Hasula

Kouvola

Mediaanitulot
24 063 €
Väkiluku
91
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
54770Heituinlahti

Savitaipale

Mediaanitulot
24 073 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle