Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Espoo/02250
Vertaa

Henttaa

02250·Espoo
2,2 × 1,6 km

Postinumeroalueella Henttaa (02250), Espoo, asuu 7 410 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 872 €, asukkaiden keski-ikä on 33,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,3 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 56,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 91,0 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 43/45 (Espoo)Väkiluku: sija 15/45 (Espoo)
Väkiluku
7 410+56,0 %(5v)
Mediaanitulot
26 872 €+4,2 %(5v)
Keski-ikä
33,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,5 %-6,3 %(5v)
Omistusasunnot
18,7 %
Vuokra: 80,3 %
Lapsiperheet
27,6 %
Yksinasuvat
48,1 %
Työttömyysaste
14,2 %+5,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
22,0 %
65 vuotta täyttäneet: 7,4 %

Tunnusluvut

Alueen Henttaa tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 410+56,0 %
Mediaanitulot26 872 €+4,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)4 192 €/m²-12,3 %
Keski-ikä33,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut36,5 %-6,3 %
Työttömyysaste14,2 %+5,6 %
Omistusasunnot18,7 %-
Lapsiperheet27,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 26 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus18,7 %
Vuokra80,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo91,0 %
Pientalo9,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,6 %
Yksinasuvat48,1 %
Muut taloudet24,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Henttaa

Mitkä ovat alueen Henttaa (02250) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 872 €. Muutos 5 vuodessa: +4,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Henttaa (02250) on?
7 410 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +56,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Henttaa (02250)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 4 192 €/m² (2025). Luku perustuu 26 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -12,3 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Henttaa on?
Kotitalouksista 18,7 % asuu omistusasunnossa ja 80,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 91,0 % on kerrostaloissa ja 9,0 % pientaloissa.
Miten alue Henttaa vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Espoo: 43 / 45. Korkeakoulutetut: 36,5 %, keski-ikä: 33,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·02210Olari
  • ·02200Niittykumpu
  • ·02700Kauniainen (Kauniainen)
  • ·02240Friisilä
  • ·02750Sepänkylä-Kuurinniitty
  • ·02230Matinkylä
  • ·02180Mankkaa
  • ·02630Nihtisilta
  • ·02710Viherlaakso
  • ·02270Finnoo-Eestinmalmi
  • ·02170Haukilahti
  • ·02280Malminmäki-Eestinlaakso

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet955. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet190. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Espoo43. · 45 alueesta

Muut alueet: Espoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Espoo
#AlueArvo
1.Westend0216047 267 €+20,7 %
2.Mankkaa0218041 646 €+17,2 %
3.Nöykkiönpuro0230040 331 €+15,4 %
4.Jupperi0273039 981 €+18,3 %
5.Pohjois-Tapiola0213038 711 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
46910Anjala

Kouvola

Mediaanitulot
26 872 €
Väkiluku
1 674
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
73360Pajulahti

Kuopio

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
561
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
55400Tainionkoski-Mustalampi

Imatra

Mediaanitulot
26 874 €
Väkiluku
1 209
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
98960Naruska

Salla

Mediaanitulot
26 868 €
Väkiluku
47
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Espoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle