Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautjärvi/56710
Vertaa

Miettilä

56710·Rautjärvi
7,6 × 7,0 km

Postinumeroalueella Miettilä (56710), Rautjärvi, asuu 105 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 634 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 23,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 10,2 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Rautjärvi)Väkiluku: sija 5/6 (Rautjärvi)
Väkiluku
105-6,2 %(5v)
Mediaanitulot
21 634 €+23,8 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,0 %+6,6 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 10,0 %
Lapsiperheet
10,0 %
Yksinasuvat
43,3 %
Työttömyysaste
22,7 %+10,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,9 %
65 vuotta täyttäneet: 46,7 %

Tunnusluvut

Alueen Miettilä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku105-6,2 %
Mediaanitulot21 634 €+23,8 %
Keski-ikä59,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut25,0 %+6,6 %
Työttömyysaste22,7 %+10,2 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet10,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra10,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo91,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,0 %
Yksinasuvat43,3 %
Muut taloudet46,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Miettilä

Mitkä ovat alueen Miettilä (56710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 634 €. Muutos 5 vuodessa: +23,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Miettilä (56710) on?
105 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,2 %.
Millaista asuminen alueella Miettilä on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 10,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 91,9 % pientaloissa.
Miten alue Miettilä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautjärvi: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 25,0 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·56640Purnujärvi
  • ·56610Rautjärvi
  • ·56730Laikko
  • ·56800Simpele
  • ·56550Niska-Pietilä
  • ·56410Kaiturinpää (Ruokolahti)
  • ·56510Puntala (Ruokolahti)
  • ·56440Pohja-Lankila (Ruokolahti)
  • ·55800Vuoksenniska-Saarlampi (Imatra)
  • ·59210Melkoniemi (Parikkala)
  • ·59130Koitsanlahti (Parikkala)
  • ·58690Ala-Särkilahti-Piojärvi (Savonlinna)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 579. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 514. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautjärvi5. · 6 alueesta

Muut alueet: Rautjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautjärvi
#AlueArvo
1.Niska-Pietilä5655024 763 €+11,9 %
2.Laikko5673024 371 €+26,6 %
3.Rautjärvi5661024 134 €+24,8 %
4.Simpele5680023 638 €+21,4 %
5.Purnujärvi5664019 092 €+9,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
17630Vesijako

Padasjoki

Mediaanitulot
21 631 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
54550Suo-Anttila

Luumäki

Mediaanitulot
21 637 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
52360Someenjärvi

Mikkeli

Mediaanitulot
21 624 €
Väkiluku
93
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
82580Juurikka

Kitee

Mediaanitulot
21 623 €
Väkiluku
305
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle