Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Mikkeli/52360
Vertaa

Someenjärvi

52360·Mikkeli
15 × 9,3 km

Postinumeroalueella Someenjärvi (52360), Mikkeli, asuu 93 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 624 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 35/41 (Mikkeli)Väkiluku: sija 37/41 (Mikkeli)
Väkiluku
93-2,1 %(5v)
Mediaanitulot
21 624 €+36,2 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,8 %+5,4 %(5v)
Omistusasunnot
95,8 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
10,4 %
Yksinasuvat
37,5 %
Työttömyysaste
18,9 %+9,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 45,2 %

Tunnusluvut

Alueen Someenjärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku93-2,1 %
Mediaanitulot21 624 €+36,2 %
Keski-ikä58,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,8 %+5,4 %
Työttömyysaste18,9 %+9,5 %
Omistusasunnot95,8 %-
Lapsiperheet10,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,8 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,4 %
Yksinasuvat37,5 %
Muut taloudet52,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Someenjärvi

Mitkä ovat alueen Someenjärvi (52360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 624 €. Muutos 5 vuodessa: +36,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Someenjärvi (52360) on?
93 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,1 %.
Millaista asuminen alueella Someenjärvi on?
Kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Someenjärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Mikkeli: 35 / 41. Korkeakoulutetut: 29,8 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·52150Hauhala
  • ·52100Anttola
  • ·54950Pettilä (Savitaipale)
  • ·52230Hurissalo (Puumala)
  • ·54800Savitaipale Keskus (Savitaipale)
  • ·52110Majavesi
  • ·52340Hangastenmaa
  • ·51740Huuhanaho
  • ·51780Kuosmala (Juva)
  • ·51890Risulahti (Juva)
  • ·54940Solkei (Taipalsaari)
  • ·52830Suomenniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 581. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 585. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Mikkeli35. · 41 alueesta

Muut alueet: Mikkeli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Mikkeli
#AlueArvo
1.Syysjärvi5070031 387 €+23,1 %
2.Visulahti5018029 786 €+18,5 %
3.Rahula5172029 433 €+17,0 %
4.Annilanselkä5080029 287 €+16,3 %
5.Karikko5060028 789 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82580Juurikka

Kitee

Mediaanitulot
21 623 €
Väkiluku
305
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
90530Välivainio

Oulu

Mediaanitulot
21 622 €
Väkiluku
6 139
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
52330Heimari

Mikkeli

Mediaanitulot
21 621 €
Väkiluku
49
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
17630Vesijako

Padasjoki

Mediaanitulot
21 631 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Mikkeli|Muuttajalle

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026

Mikkelin parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Mikkeli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle