Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rautjärvi/56640
Vertaa

Purnujärvi

56640·Rautjärvi
10 × 5,4 km

Postinumeroalueella Purnujärvi (56640), Rautjärvi, asuu 82 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 092 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 13,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 5,5 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asukkaista 65 vuotta täyttäneitä on 42,7 %.

Mediaanitulot: sija 6/6 (Rautjärvi)Väkiluku: sija 6/6 (Rautjärvi)
Väkiluku
82-8,9 %(5v)
Mediaanitulot
19 092 €+9,3 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
13,0 %+5,5 %(5v)
Omistusasunnot
95,5 %
Vuokra: 4,5 %
Lapsiperheet
13,6 %
Yksinasuvat
38,6 %
Työttömyysaste
10,3 %-22,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,1 %
65 vuotta täyttäneet: 42,7 %

Tunnusluvut

Alueen Purnujärvi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku82-8,9 %
Mediaanitulot19 092 €+9,3 %
Keski-ikä55,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut13,0 %+5,5 %
Työttömyysaste10,3 %-22,1 %
Omistusasunnot95,5 %-
Lapsiperheet13,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,5 %
Vuokra4,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,6 %
Yksinasuvat38,6 %
Muut taloudet47,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Purnujärvi

Mitkä ovat alueen Purnujärvi (56640) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 092 €. Muutos 5 vuodessa: +9,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Purnujärvi (56640) on?
82 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,9 %.
Millaista asuminen alueella Purnujärvi on?
Kotitalouksista 95,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Purnujärvi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rautjärvi: 6 / 6. Korkeakoulutetut: 13,0 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·56710Miettilä
  • ·56610Rautjärvi
  • ·56550Niska-Pietilä
  • ·56730Laikko
  • ·56510Puntala (Ruokolahti)
  • ·56410Kaiturinpää (Ruokolahti)
  • ·55800Vuoksenniska-Saarlampi (Imatra)
  • ·55910Rautio-Kurkvuori (Imatra)
  • ·56800Simpele
  • ·56440Pohja-Lankila (Ruokolahti)
  • ·56100Ruokolahti Keskus (Ruokolahti)
  • ·55700Vintteri-Virasoja (Imatra)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 861. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 650. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rautjärvi6. · 6 alueesta

Muut alueet: Rautjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rautjärvi
#AlueArvo
1.Niska-Pietilä5655024 763 €+11,9 %
2.Laikko5673024 371 €+26,6 %
3.Rautjärvi5661024 134 €+24,8 %
4.Simpele5680023 638 €+21,4 %
5.Miettilä5671021 634 €+23,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58650Kiviapaja

Savonlinna

Mediaanitulot
19 077 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
82865Kokinvaara-Mannervaara

Joensuu

Mediaanitulot
19 053 €
Väkiluku
37
Keski-ikä
66,0 v
Avaa alue →Vertaa
83855Martonvaara-Sammakkovaara

Polvijärvi

Mediaanitulot
19 141 €
Väkiluku
126
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
48200Hovinsaari

Kotka

Mediaanitulot
19 151 €
Väkiluku
1 639
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Rautjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle