Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Puumala/52270
Vertaa

Ryhälä

52270·Puumala
9,1 × 6,7 km

Postinumeroalueella Ryhälä (52270), Puumala, asuu 32 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 191 €, asukkaiden keski-ikä on 65,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa, joten alue on täysin pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 13,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 42,3 %. Alueen asukkaista 56,3 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Puumala)Väkiluku: sija 3/3 (Puumala)
Väkiluku
32-13,5 %(5v)
Mediaanitulot
22 191 €+42,3 %(5v)
Keski-ikä
65,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,0 %+7,4 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
27,3 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
0,0 %
65 vuotta täyttäneet: 56,3 %

Tunnusluvut

Alueen Ryhälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku32-13,5 %
Mediaanitulot22 191 €+42,3 %
Keski-ikä65,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut29,0 %+7,4 %
Työttömyysaste27,3 %-3,5 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Ryhälä

Mitkä ovat alueen Ryhälä (52270) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 191 €. Muutos 5 vuodessa: +42,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ryhälä (52270) on?
32 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,5 %.
Millaista asuminen alueella Ryhälä on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Ryhälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Puumala: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 29,0 %, keski-ikä: 65,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·51980Lauteala (Juva)
  • ·58700Sulkava Keskus (Sulkava)
  • ·52200Puumala Keskus
  • ·58720Kaartilankoski (Sulkava)
  • ·51940Härkälä (Juva)
  • ·51880Koikkala (Juva)
  • ·51890Risulahti (Juva)
  • ·51930Paatela (Juva)
  • ·58940Tuusmäki (Rantasalmi)
  • ·58910Rantasalmi Asemanseutu (Rantasalmi)
  • ·58850Hiltula (Rantasalmi)
  • ·56350Kyläniemi (Taipalsaari)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 444. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 928. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Puumala3. · 3 alueesta

Muut alueet: Puumala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Puumala
#AlueArvo
1.Puumala Keskus5220024 560 €+25,0 %
2.Hurissalo5223023 610 €+19,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
72530Säviäntaipale

Pielavesi

Mediaanitulot
22 195 €
Väkiluku
199
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
75500Nurmes Keskus

Nurmes

Mediaanitulot
22 198 €
Väkiluku
3 712
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
81570Kelvä

Lieksa

Mediaanitulot
22 198 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
14960Puutikkala

Pälkäne

Mediaanitulot
22 202 €
Väkiluku
79
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Puumala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle