Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kurikka/61250
Vertaa

Jalasto

61250·Kurikka
8,8 × 12 km

Postinumeroalueella Jalasto (61250), Kurikka, asuu 265 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 966 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,8 %. Alueen asunnoista 94,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/26 (Kurikka)Väkiluku: sija 17/26 (Kurikka)
Väkiluku
265-8,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 966 €+15,8 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,1 %+5,0 %(5v)
Omistusasunnot
93,2 %
Vuokra: 1,7 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
29,7 %
Työttömyysaste
9,1 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,8 %
65 vuotta täyttäneet: 26,0 %

Tunnusluvut

Alueen Jalasto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku265-8,9 %
Mediaanitulot26 966 €+15,8 %
Keski-ikä46,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut25,1 %+5,0 %
Työttömyysaste9,1 %+4,0 %
Omistusasunnot93,2 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,2 %
Vuokra1,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,7 %
Pientalo94,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat29,7 %
Muut taloudet47,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Jalasto

Mitkä ovat alueen Jalasto (61250) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 966 €. Muutos 5 vuodessa: +15,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jalasto (61250) on?
265 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,9 %.
Millaista asuminen alueella Jalasto on?
Kotitalouksista 93,2 % asuu omistusasunnossa ja 1,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,7 % on kerrostaloissa ja 94,7 % pientaloissa.
Miten alue Jalasto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kurikka: 4 / 26. Korkeakoulutetut: 25,1 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·61280Jokipii
  • ·61230Luopa
  • ·61270Luopajärvi
  • ·61220Myllysalo
  • ·61680Mantila
  • ·61880Ikkeläjärvi (Kauhajoki)
  • ·61600Jalasjärvi Keskus
  • ·61710Pentinmäki
  • ·61300Kurikka Keskus
  • ·61330Koskenkorva (Ilmajoki)
  • ·60800Ilmajoki Keskus (Ilmajoki)
  • ·60760Pojanluoma (Ilmajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet926. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 844. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kurikka4. · 26 alueesta

Muut alueet: Kurikka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kurikka
#AlueArvo
1.Taivalmaa6129029 361 €+48,2 %
2.Luopajärvi6127027 212 €+20,9 %
3.Mieto6136027 057 €+22,3 %
4.Mantila6168026 218 €+22,1 %
5.Panttila6131026 105 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
14500Iittala

Hämeenlinna

Mediaanitulot
26 971 €
Väkiluku
3 176
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
15300Myllypohja-Koiskala

Lahti

Mediaanitulot
26 972 €
Väkiluku
3 887
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
27150Lapijoki

Eurajoki

Mediaanitulot
26 975 €
Väkiluku
1 296
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
02430Masala

Kirkkonummi

Mediaanitulot
26 980 €
Väkiluku
5 362
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kurikka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle