Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kurikka/61680
Vertaa

Mantila

61680·Kurikka
10 × 9,1 km

Postinumeroalueella Mantila (61680), Kurikka, asuu 206 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 218 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,1 %. Alueen asunnoista 88,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/26 (Kurikka)Väkiluku: sija 21/26 (Kurikka)
Väkiluku
206-9,3 %(5v)
Mediaanitulot
26 218 €+22,1 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,8 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
94,7 %
Vuokra: 2,1 %
Lapsiperheet
21,1 %
Yksinasuvat
34,7 %
Työttömyysaste
2,0 %-2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,2 %
65 vuotta täyttäneet: 30,1 %

Tunnusluvut

Alueen Mantila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku206-9,3 %
Mediaanitulot26 218 €+22,1 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,8 %+0,3 %
Työttömyysaste2,0 %-2,7 %
Omistusasunnot94,7 %-
Lapsiperheet21,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,7 %
Vuokra2,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo8,6 %
Pientalo88,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,1 %
Yksinasuvat34,7 %
Muut taloudet44,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Mantila

Mitkä ovat alueen Mantila (61680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 218 €. Muutos 5 vuodessa: +22,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mantila (61680) on?
206 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,3 %.
Millaista asuminen alueella Mantila on?
Kotitalouksista 94,7 % asuu omistusasunnossa ja 2,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 8,6 % on kerrostaloissa ja 88,3 % pientaloissa.
Miten alue Mantila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kurikka: 5 / 26. Korkeakoulutetut: 23,8 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·61760Ilvesjoki
  • ·61280Jokipii
  • ·61880Ikkeläjärvi (Kauhajoki)
  • ·61710Pentinmäki
  • ·61250Jalasto
  • ·61600Jalasjärvi Keskus
  • ·39980Sara (Karvia)
  • ·39965Karviankylä (Karvia)
  • ·61270Luopajärvi
  • ·61720Koskue
  • ·61230Luopa
  • ·61920Nummikoski (Kauhajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 125. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 041. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kurikka5. · 26 alueesta

Muut alueet: Kurikka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kurikka
#AlueArvo
1.Taivalmaa6129029 361 €+48,2 %
2.Luopajärvi6127027 212 €+20,9 %
3.Mieto6136027 057 €+22,3 %
4.Jalasto6125026 966 €+15,8 %
5.Panttila6131026 105 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02770Espoon Keskus

Espoo

Mediaanitulot
26 218 €
Väkiluku
11 271
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
08100Lohja Keskus

Lohja

Mediaanitulot
26 221 €
Väkiluku
8 452
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
44220Sörkänmäki

Äänekoski

Mediaanitulot
26 214 €
Väkiluku
361
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
14620Tyrväntö

Hattula

Mediaanitulot
26 212 €
Väkiluku
161
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kurikka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle