Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kurikka/61360
Vertaa

Mieto

61360·Kurikka
19 × 17 km

Postinumeroalueella Mieto (61360), Kurikka, asuu 890 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 057 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,3 %. Alueen asunnoista 96,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/26 (Kurikka)Väkiluku: sija 4/26 (Kurikka)
Väkiluku
890-7,9 %(5v)
Mediaanitulot
27 057 €+22,3 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+2,5 %(5v)
Omistusasunnot
93,5 %
Vuokra: 4,8 %
Lapsiperheet
20,4 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
9,2 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,7 %
65 vuotta täyttäneet: 28,0 %

Tunnusluvut

Alueen Mieto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku890-7,9 %
Mediaanitulot27 057 €+22,3 %
Keski-ikä47,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+2,5 %
Työttömyysaste9,2 %+2,1 %
Omistusasunnot93,5 %-
Lapsiperheet20,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,5 %
Vuokra4,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,6 %
Pientalo96,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,4 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet46,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Mieto

Mitkä ovat alueen Mieto (61360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 057 €. Muutos 5 vuodessa: +22,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mieto (61360) on?
890 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,9 %.
Millaista asuminen alueella Mieto on?
Kotitalouksista 93,5 % asuu omistusasunnossa ja 4,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,6 % on kerrostaloissa ja 96,9 % pientaloissa.
Miten alue Mieto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kurikka: 3 / 26. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·61860Harja (Kauhajoki)
  • ·61380Polvenkylä
  • ·61370Lohiluoma
  • ·61340Nopankylä (Ilmajoki)
  • ·61310Panttila
  • ·61810Luomankylä (Kauhajoki)
  • ·61300Kurikka Keskus
  • ·66350Tainus
  • ·61800Kauhajoki Keskus (Kauhajoki)
  • ·61820Kainasto (Kauhajoki)
  • ·61350Huissi (Ilmajoki)
  • ·61220Myllysalo

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet900. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 148. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kurikka3. · 26 alueesta

Muut alueet: Kurikka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kurikka
#AlueArvo
1.Taivalmaa6129029 361 €+48,2 %
2.Luopajärvi6127027 212 €+20,9 %
3.Jalasto6125026 966 €+15,8 %
4.Mantila6168026 218 €+22,1 %
5.Panttila6131026 105 €+19,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91430Leppiniemi

Muhos

Mediaanitulot
27 055 €
Väkiluku
98
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
99800Ivalo

Inari

Mediaanitulot
27 060 €
Väkiluku
4 611
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
26930Vermuntila

Rauma

Mediaanitulot
27 050 €
Väkiluku
560
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
25240Hajala

Salo

Mediaanitulot
27 049 €
Väkiluku
568
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kurikka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle