Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Teuva/61840
Vertaa

Norinkylä

61840·Teuva
13 × 9,8 km

Postinumeroalueella Norinkylä (61840), Teuva, asuu 247 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 734 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 15,9 %:iin. Alueen asunnoista 95,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/6 (Teuva)Väkiluku: sija 5/6 (Teuva)
Väkiluku
247-9,5 %(5v)
Mediaanitulot
20 734 €+20,9 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,5 %+2,0 %(5v)
Omistusasunnot
90,2 %
Vuokra: 8,3 %
Lapsiperheet
13,5 %
Yksinasuvat
42,1 %
Työttömyysaste
15,9 %+5,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,1 %
65 vuotta täyttäneet: 40,9 %

Tunnusluvut

Alueen Norinkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku247-9,5 %
Mediaanitulot20 734 €+20,9 %
Keski-ikä54,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut18,5 %+2,0 %
Työttömyysaste15,9 %+5,5 %
Omistusasunnot90,2 %-
Lapsiperheet13,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,2 %
Vuokra8,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo95,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,5 %
Yksinasuvat42,1 %
Muut taloudet44,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Norinkylä

Mitkä ovat alueen Norinkylä (61840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 734 €. Muutos 5 vuodessa: +20,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Norinkylä (61840) on?
247 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,5 %.
Millaista asuminen alueella Norinkylä on?
Kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa ja 8,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 95,1 % pientaloissa.
Miten alue Norinkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Teuva: 6 / 6. Korkeakoulutetut: 18,5 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·64760Peltola
  • ·66360Kesti (Kurikka)
  • ·64770Äystö
  • ·61820Kainasto (Kauhajoki)
  • ·66320Niemenkylä (Kurikka)
  • ·66300Jurva Keskus (Kurikka)
  • ·61810Luomankylä (Kauhajoki)
  • ·66330Hakko (Kurikka)
  • ·61380Polvenkylä (Kurikka)
  • ·66350Tainus (Kurikka)
  • ·66370Närvijoki (Kurikka)
  • ·64700Teuva Keskus

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 728. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 900. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Teuva6. · 6 alueesta

Muut alueet: Teuva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Teuva
#AlueArvo
1.Äystö6477024 162 €+18,2 %
2.Perälä6472023 570 €+16,2 %
3.Teuva Keskus6470023 079 €+20,6 %
4.Peltola6476022 949 €+17,7 %
5.Horo6474020 890 €+30,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58350Villala

Kitee

Mediaanitulot
20 721 €
Väkiluku
160
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
95660Kantomaanpää

Ylitornio

Mediaanitulot
20 751 €
Väkiluku
143
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
75840Ylä-Valtimo

Nurmes

Mediaanitulot
20 715 €
Väkiluku
131
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
99290Kelontekemä

Kittilä

Mediaanitulot
20 712 €
Väkiluku
70
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Teuva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle