Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Teuva/64720
Vertaa

Perälä

64720·Teuva
8,3 × 14 km

Postinumeroalueella Perälä (64720), Teuva, asuu 520 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 570 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 7,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,2 %. Alueen asunnoista 99,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Teuva)Väkiluku: sija 2/6 (Teuva)
Väkiluku
520-7,0 %(5v)
Mediaanitulot
23 570 €+16,2 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,2 %+0,4 %(5v)
Omistusasunnot
90,6 %
Vuokra: 5,9 %
Lapsiperheet
14,5 %
Yksinasuvat
40,4 %
Työttömyysaste
8,6 %+2,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 34,8 %

Tunnusluvut

Alueen Perälä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku520-7,0 %
Mediaanitulot23 570 €+16,2 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut15,2 %+0,4 %
Työttömyysaste8,6 %+2,3 %
Omistusasunnot90,6 %-
Lapsiperheet14,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,6 %
Vuokra5,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,5 %
Yksinasuvat40,4 %
Muut taloudet45,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Perälä

Mitkä ovat alueen Perälä (64720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 570 €. Muutos 5 vuodessa: +16,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Perälä (64720) on?
520 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,0 %.
Millaista asuminen alueella Perälä on?
Kotitalouksista 90,6 % asuu omistusasunnossa ja 5,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,4 % pientaloissa.
Miten alue Perälä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Teuva: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 15,2 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·64370Myrkky (Karijoki)
  • ·64740Horo
  • ·64700Teuva Keskus
  • ·64200Närpiö Keskus (Närpiö)
  • ·64140Tiukka (Kristiinankaupunki)
  • ·64250Pjelax (Närpiö)
  • ·66370Närvijoki (Kurikka)
  • ·64610Övermark (Närpiö)
  • ·64230Närpiön Asemanseutu (Närpiö)
  • ·64220Yttermark (Närpiö)
  • ·64300Lapväärtti (Kristiinankaupunki)
  • ·64350Karijoki Keskus (Karijoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 043. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 386. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Teuva2. · 6 alueesta

Muut alueet: Teuva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Teuva
#AlueArvo
1.Äystö6477024 162 €+18,2 %
2.Teuva Keskus6470023 079 €+20,6 %
3.Peltola6476022 949 €+17,7 %
4.Horo6474020 890 €+30,3 %
5.Norinkylä6184020 734 €+20,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
40720Nisula

Jyväskylä

Mediaanitulot
23 569 €
Väkiluku
2 831
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
17930Päijälä

Kuhmoinen

Mediaanitulot
23 574 €
Väkiluku
73
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
77800Iisvesi

Suonenjoki

Mediaanitulot
23 565 €
Väkiluku
473
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
92500Rantsila Keskus

Siikalatva

Mediaanitulot
23 575 €
Väkiluku
1 377
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Teuva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle