Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kurikka/66350
Vertaa

Tainus

66350·Kurikka
7,8 × 12 km

Postinumeroalueella Tainus (66350), Kurikka, asuu 123 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 381 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,6 %. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 23/26 (Kurikka)Väkiluku: sija 25/26 (Kurikka)
Väkiluku
123-9,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 381 €+27,6 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,0 %-1,0 %(5v)
Omistusasunnot
96,5 %
Vuokra: 1,8 %
Lapsiperheet
21,1 %
Yksinasuvat
36,8 %
Työttömyysaste
4,1 %-1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,3 %
65 vuotta täyttäneet: 37,4 %

Tunnusluvut

Alueen Tainus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku123-9,6 %
Mediaanitulot22 381 €+27,6 %
Keski-ikä51,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut16,0 %-1,0 %
Työttömyysaste4,1 %-1,9 %
Omistusasunnot96,5 %-
Lapsiperheet21,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,5 %
Vuokra1,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,1 %
Yksinasuvat36,8 %
Muut taloudet42,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Tainus

Mitkä ovat alueen Tainus (66350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 381 €. Muutos 5 vuodessa: +27,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tainus (66350) on?
123 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,6 %.
Millaista asuminen alueella Tainus on?
Kotitalouksista 96,5 % asuu omistusasunnossa ja 1,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Tainus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kurikka: 23 / 26. Korkeakoulutetut: 16,0 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66300Jurva Keskus
  • ·61380Polvenkylä
  • ·66470Jukaja-Jokisalo (Laihia)
  • ·66460Haapala (Laihia)
  • ·61340Nopankylä (Ilmajoki)
  • ·61360Mieto
  • ·66320Niemenkylä
  • ·66450Jakkula (Laihia)
  • ·61840Norinkylä (Teuva)
  • ·61310Panttila
  • ·61820Kainasto (Kauhajoki)
  • ·66430Vedenoja (Vaasa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 396. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 415. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kurikka23. · 26 alueesta

Muut alueet: Kurikka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kurikka
#AlueArvo
1.Taivalmaa6129029 361 €+48,2 %
2.Luopajärvi6127027 212 €+20,9 %
3.Mieto6136027 057 €+22,3 %
4.Jalasto6125026 966 €+15,8 %
5.Mantila6168026 218 €+22,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97765Kuha-Impiö-Itäranua

Ranua

Mediaanitulot
22 381 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
76100Pieksämäki Keskus

Pieksämäki

Mediaanitulot
22 377 €
Väkiluku
5 041
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
64460Härkmeri

Kristiinankaupunki

Mediaanitulot
22 376 €
Väkiluku
386
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
79265Puponmäki

Leppävirta

Mediaanitulot
22 390 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kurikka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle