Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Teuva/64740
Vertaa

Horo

64740·Teuva
8,4 × 12 km

Postinumeroalueella Horo (64740), Teuva, asuu 186 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 890 €, asukkaiden keski-ikä on 58,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 16,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 15,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 30,3 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/6 (Teuva)Väkiluku: sija 6/6 (Teuva)
Väkiluku
186-15,8 %(5v)
Mediaanitulot
20 890 €+30,3 %(5v)
Keski-ikä
58,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
16,8 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
92,8 %
Vuokra: 3,1 %
Lapsiperheet
8,2 %
Yksinasuvat
36,1 %
Työttömyysaste
20,0 %+13,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,2 %
65 vuotta täyttäneet: 46,8 %

Tunnusluvut

Alueen Horo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku186-15,8 %
Mediaanitulot20 890 €+30,3 %
Keski-ikä58,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut16,8 %+3,5 %
Työttömyysaste20,0 %+13,3 %
Omistusasunnot92,8 %-
Lapsiperheet8,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,8 %
Vuokra3,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,2 %
Yksinasuvat36,1 %
Muut taloudet55,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Horo

Mitkä ovat alueen Horo (64740) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 890 €. Muutos 5 vuodessa: +30,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Horo (64740) on?
186 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,8 %.
Millaista asuminen alueella Horo on?
Kotitalouksista 92,8 % asuu omistusasunnossa ja 3,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Horo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Teuva: 5 / 6. Korkeakoulutetut: 16,8 %, keski-ikä: 58,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·64720Perälä
  • ·66370Närvijoki (Kurikka)
  • ·66270Pirttikylä-Sorvari (Närpiö)
  • ·64700Teuva Keskus
  • ·64610Övermark (Närpiö)
  • ·64200Närpiö Keskus (Närpiö)
  • ·64370Myrkky (Karijoki)
  • ·66260Svarvar (Maalahti)
  • ·64220Yttermark (Närpiö)
  • ·66360Kesti (Kurikka)
  • ·64760Peltola
  • ·66330Hakko (Kurikka)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 708. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 127. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Teuva5. · 6 alueesta

Muut alueet: Teuva

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Teuva
#AlueArvo
1.Äystö6477024 162 €+18,2 %
2.Perälä6472023 570 €+16,2 %
3.Teuva Keskus6470023 079 €+20,6 %
4.Peltola6476022 949 €+17,7 %
5.Norinkylä6184020 734 €+20,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91620Sanginkylä

Utajärvi

Mediaanitulot
20 892 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
34510Luode

Ylöjärvi

Mediaanitulot
20 885 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
58910Rantasalmi Asemanseutu

Rantasalmi

Mediaanitulot
20 885 €
Väkiluku
170
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
62295Kauhajärvi

Lapua

Mediaanitulot
20 882 €
Väkiluku
353
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Teuva: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle