Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07970
Vertaa

Ruotsinpyhtää Keskus

07970·Loviisa
10 × 5,5 km

Postinumeroalueella Ruotsinpyhtää Keskus (07970), Loviisa, asuu 531 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 793 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 66,9 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 4,6 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 74,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 18/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 9/19 (Loviisa)
Väkiluku
531-2,4 %(5v)
Mediaanitulot
24 793 €+21,6 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,1 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
66,9 %
Vuokra: 31,3 %
Lapsiperheet
15,8 %
Yksinasuvat
45,4 %
Työttömyysaste
20,5 %+4,6 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 33,7 %

Tunnusluvut

Alueen Ruotsinpyhtää Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku531-2,4 %
Mediaanitulot24 793 €+21,6 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 113 €/m²-
Keski-ikä51,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut23,1 %+0,6 %
Työttömyysaste20,5 %+4,6 %
Omistusasunnot66,9 %-
Lapsiperheet15,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2018, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus66,9 %
Vuokra31,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo21,0 %
Pientalo74,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,8 %
Yksinasuvat45,4 %
Muut taloudet38,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Ruotsinpyhtää Keskus

Mitkä ovat alueen Ruotsinpyhtää Keskus (07970) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 793 €. Muutos 5 vuodessa: +21,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ruotsinpyhtää Keskus (07970) on?
531 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Ruotsinpyhtää Keskus (07970)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 113 €/m² (2018). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Ruotsinpyhtää Keskus on?
Kotitalouksista 66,9 % asuu omistusasunnossa ja 31,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 21,0 % on kerrostaloissa ja 74,9 % pientaloissa.
Miten alue Ruotsinpyhtää Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 18 / 19. Korkeakoulutetut: 23,1 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07960Ahvenkoski
  • ·07980Kuninkaankylä
  • ·49270Pyhtää kk (Pyhtää)
  • ·07990Ruotsinkylä-Koskisto
  • ·47260Ratula (Kouvola)
  • ·07955Tesjoki
  • ·07840Lindkoski (Lapinjärvi)
  • ·47150Raussila (Kouvola)
  • ·07850Heikinkylä (Lapinjärvi)
  • ·47200Elimäki kk (Kouvola)
  • ·07940Määrlahti
  • ·49290Vastila (Pyhtää)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 618. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 377. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa18. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Koskenkylän saha-alue0770029 429 €+17,1 %
2.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
3.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
4.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
5.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
91660Ahmas

Utajärvi

Mediaanitulot
24 793 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
66290Harrström

Korsnäs

Mediaanitulot
24 795 €
Väkiluku
313
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
86600Haapavesi Keskus

Haapavesi

Mediaanitulot
24 791 €
Väkiluku
4 875
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
20100Turku Keskus

Turku

Mediaanitulot
24 798 €
Väkiluku
31 156
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle