Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vöyri/66800
Vertaa

Oravainen Keskus

66800·Vöyri
17 × 11 km

Postinumeroalueella Oravainen Keskus (66800), Vöyri, asuu 960 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 585 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 75,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/11 (Vöyri)Väkiluku: sija 3/11 (Vöyri)
Väkiluku
960-4,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 585 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,9 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
73,3 %
Vuokra: 23,5 %
Lapsiperheet
21,3 %
Yksinasuvat
40,6 %
Työttömyysaste
5,7 %+1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 30,9 %

Tunnusluvut

Alueen Oravainen Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku960-4,7 %
Mediaanitulot26 585 €+18,0 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut30,9 %+3,4 %
Työttömyysaste5,7 %+1,2 %
Omistusasunnot73,3 %-
Lapsiperheet21,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,3 %
Vuokra23,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo21,0 %
Pientalo75,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,3 %
Yksinasuvat40,6 %
Muut taloudet38,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Oravainen Keskus

Mitkä ovat alueen Oravainen Keskus (66800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 585 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oravainen Keskus (66800) on?
960 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,7 %.
Millaista asuminen alueella Oravainen Keskus on?
Kotitalouksista 73,3 % asuu omistusasunnossa ja 23,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 21,0 % on kerrostaloissa ja 75,8 % pientaloissa.
Miten alue Oravainen Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vöyri: 5 / 11. Korkeakoulutetut: 30,9 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66710Kaitsor
  • ·66660Bertby
  • ·66830Oravaisten Tehdas
  • ·66980Monå (Uusikaarlepyy)
  • ·66730Oxkangar
  • ·66810Kimo
  • ·66600Vöyri Keskus
  • ·66970Hirvlax (Uusikaarlepyy)
  • ·66950Munsala (Uusikaarlepyy)
  • ·66640Maksamaa
  • ·66820Komossa
  • ·66680Kaurajärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 030. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 112. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vöyri5. · 11 alueesta

Muut alueet: Vöyri

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vöyri
#AlueArvo
1.Kaitsor6671028 007 €+22,6 %
2.Oravaisten Tehdas6683027 285 €+24,4 %
3.Bertby6666027 046 €+15,6 %
4.Vöyri Keskus6660026 881 €+18,2 %
5.Maksamaa6664026 363 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15840Riihelä

Lahti

Mediaanitulot
26 585 €
Väkiluku
1 909
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
40200Mannila-Taulumäki

Jyväskylä

Mediaanitulot
26 585 €
Väkiluku
4 482
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
91210Jakkukylä

Ii

Mediaanitulot
26 582 €
Väkiluku
432
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
31470Somerniemi

Somero

Mediaanitulot
26 580 €
Väkiluku
572
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vöyri: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle