Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Jyväskylä/40200
Vertaa

Mannila-Taulumäki

40200·Jyväskylä
2,8 × 3,5 km

Postinumeroalueella Mannila-Taulumäki (40200), Jyväskylä, asuu 4 482 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 585 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 49,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 15,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 73,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 19/36 (Jyväskylä)Väkiluku: sija 14/36 (Jyväskylä)
Väkiluku
4 482+0,8 %(5v)
Mediaanitulot
26 585 €+15,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
49,7 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
52,3 %
Vuokra: 47,6 %
Lapsiperheet
15,6 %
Yksinasuvat
55,1 %
Työttömyysaste
12,2 %+3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
23,7 %
65 vuotta täyttäneet: 17,7 %

Tunnusluvut

Alueen Mannila-Taulumäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku4 482+0,8 %
Mediaanitulot26 585 €+15,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 313 €/m²-11,0 %
Keski-ikä40,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut49,7 %+1,7 %
Työttömyysaste12,2 %+3,2 %
Omistusasunnot52,3 %-
Lapsiperheet15,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 99 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus52,3 %
Vuokra47,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo73,8 %
Pientalo25,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,6 %
Yksinasuvat55,1 %
Muut taloudet29,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Mannila-Taulumäki

Mitkä ovat alueen Mannila-Taulumäki (40200) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 585 €. Muutos 5 vuodessa: +15,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Mannila-Taulumäki (40200) on?
4 482 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,8 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Mannila-Taulumäki (40200)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 313 €/m² (2025). Luku perustuu 99 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -11,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Mannila-Taulumäki on?
Kotitalouksista 52,3 % asuu omistusasunnossa ja 47,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 73,8 % on kerrostaloissa ja 25,8 % pientaloissa.
Miten alue Mannila-Taulumäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Jyväskylä: 19 / 36. Korkeakoulutetut: 49,7 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·40720Nisula
  • ·40740Kortepohja
  • ·40250Ritoniemi-Lohikoski
  • ·40700Mäki-Matti
  • ·40600Mattilanpelto
  • ·40620Keskussairaala-alue-Kukkumäki
  • ·40100Jyväskylä Keskus
  • ·40630Kypärämäki
  • ·40640Keltinmäki
  • ·40270Palokka
  • ·40520Kuokkala-Ristikivi
  • ·40400Halssila

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 030. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet409. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Jyväskylä19. · 36 alueesta

Muut alueet: Jyväskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Jyväskylä
#AlueArvo
1.Puuppola4112031 477 €+13,1 %
2.Moksi4184031 284 €+24,9 %
3.Länsi-Palokka4066030 937 €+28,1 %
4.Kuikka4114030 096 €+19,1 %
5.Rannila4186029 922 €+11,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15840Riihelä

Lahti

Mediaanitulot
26 585 €
Väkiluku
1 909
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
66800Oravainen Keskus

Vöyri

Mediaanitulot
26 585 €
Väkiluku
960
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
91210Jakkukylä

Ii

Mediaanitulot
26 582 €
Väkiluku
432
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
31470Somerniemi

Somero

Mediaanitulot
26 580 €
Väkiluku
572
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Jyväskylä|Muuttajalle

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026

Jyväskylän parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

26. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Jyväskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle