Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Uusikaarlepyy/66950
Vertaa

Munsala

66950·Uusikaarlepyy
14 × 28 km

Postinumeroalueella Munsala (66950), Uusikaarlepyy, asuu 928 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 954 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 21,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 92,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/8 (Uusikaarlepyy)Väkiluku: sija 2/8 (Uusikaarlepyy)
Väkiluku
928-0,4 %(5v)
Mediaanitulot
25 954 €+21,4 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,8 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
86,4 %
Vuokra: 10,7 %
Lapsiperheet
26,2 %
Yksinasuvat
27,2 %
Työttömyysaste
2,6 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,9 %
65 vuotta täyttäneet: 27,4 %

Tunnusluvut

Alueen Munsala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku928-0,4 %
Mediaanitulot25 954 €+21,4 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut21,8 %+1,4 %
Työttömyysaste2,6 %0,0 %
Omistusasunnot86,4 %-
Lapsiperheet26,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,4 %
Vuokra10,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,4 %
Pientalo92,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,2 %
Yksinasuvat27,2 %
Muut taloudet46,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Munsala

Mitkä ovat alueen Munsala (66950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 954 €. Muutos 5 vuodessa: +21,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Munsala (66950) on?
928 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -0,4 %.
Millaista asuminen alueella Munsala on?
Kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa ja 10,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,4 % on kerrostaloissa ja 92,8 % pientaloissa.
Miten alue Munsala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Uusikaarlepyy: 4 / 8. Korkeakoulutetut: 21,8 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66830Oravaisten Tehdas (Vöyri)
  • ·66980Monå
  • ·66840Pensala
  • ·66900Uusikaarlepyy Keskus
  • ·66810Kimo (Vöyri)
  • ·66970Hirvlax
  • ·66850Jepua
  • ·66910Soklot
  • ·66800Oravainen Keskus (Vöyri)
  • ·66820Komossa (Vöyri)
  • ·62310Voltti (Kauhava)
  • ·62340Kuoppa-Vakkuri (Kauhava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 213. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 126. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Uusikaarlepyy4. · 8 alueesta

Muut alueet: Uusikaarlepyy

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Uusikaarlepyy
#AlueArvo
1.Soklot6691029 339 €+15,6 %
2.Kovjoki6693027 832 €+20,2 %
3.Pensala6684027 377 €+30,5 %
4.Hirvlax6697025 864 €+24,7 %
5.Uusikaarlepyy Keskus6690025 824 €+18,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21670Mattnäs-Nötö

Parainen

Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
01620Martinlaakso

Vantaa

Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
14 204
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
74150Laidunmäki

Iisalmi

Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
913
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
00500Sörnäinen - Harju

Helsinki

Mediaanitulot
25 961 €
Väkiluku
11 698
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Uusikaarlepyy: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle