Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vöyri/66830
Vertaa

Oravaisten Tehdas

66830·Vöyri
6,0 × 5,3 km

Postinumeroalueella Oravaisten Tehdas (66830), Vöyri, asuu 448 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 285 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 24,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 14,5 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/11 (Vöyri)Väkiluku: sija 4/11 (Vöyri)
Väkiluku
448-2,2 %(5v)
Mediaanitulot
27 285 €+24,4 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,6 %+3,6 %(5v)
Omistusasunnot
87,6 %
Vuokra: 10,4 %
Lapsiperheet
23,3 %
Yksinasuvat
36,6 %
Työttömyysaste
8,0 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,6 %
65 vuotta täyttäneet: 21,4 %

Tunnusluvut

Alueen Oravaisten Tehdas tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku448-2,2 %
Mediaanitulot27 285 €+24,4 %
Keski-ikä43,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut26,6 %+3,6 %
Työttömyysaste8,0 %-0,5 %
Omistusasunnot87,6 %-
Lapsiperheet23,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,6 %
Vuokra10,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo14,5 %
Pientalo83,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,3 %
Yksinasuvat36,6 %
Muut taloudet40,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Oravaisten Tehdas

Mitkä ovat alueen Oravaisten Tehdas (66830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 285 €. Muutos 5 vuodessa: +24,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Oravaisten Tehdas (66830) on?
448 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,2 %.
Millaista asuminen alueella Oravaisten Tehdas on?
Kotitalouksista 87,6 % asuu omistusasunnossa ja 10,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 14,5 % on kerrostaloissa ja 83,0 % pientaloissa.
Miten alue Oravaisten Tehdas vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vöyri: 2 / 11. Korkeakoulutetut: 26,6 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·66980Monå (Uusikaarlepyy)
  • ·66810Kimo
  • ·66950Munsala (Uusikaarlepyy)
  • ·66800Oravainen Keskus
  • ·66840Pensala (Uusikaarlepyy)
  • ·66710Kaitsor
  • ·66970Hirvlax (Uusikaarlepyy)
  • ·66820Komossa
  • ·66600Vöyri Keskus
  • ·66900Uusikaarlepyy Keskus (Uusikaarlepyy)
  • ·66660Bertby
  • ·66680Kaurajärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet836. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 491. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vöyri2. · 11 alueesta

Muut alueet: Vöyri

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vöyri
#AlueArvo
1.Kaitsor6671028 007 €+22,6 %
2.Bertby6666027 046 €+15,6 %
3.Vöyri Keskus6660026 881 €+18,2 %
4.Oravainen Keskus6680026 585 €+18,0 %
5.Maksamaa6664026 363 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
96400Pullinranta - Kiiruna

Rovaniemi

Mediaanitulot
27 286 €
Väkiluku
3 667
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
44120Mämmensalmi-Mustaniemi

Äänekoski

Mediaanitulot
27 287 €
Väkiluku
2 299
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
45410Utti

Kouvola

Mediaanitulot
27 280 €
Väkiluku
758
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
00630Maunula

Helsinki

Mediaanitulot
27 292 €
Väkiluku
8 536
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Vöyri: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle