Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Vantaa/01620
Vertaa

Martinlaakso

01620·Vantaa
2,3 × 1,9 km

Postinumeroalueella Martinlaakso (01620), Vantaa, asuu 14 204 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 956 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 51,5 % asuu vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Työttömyysaste on noussut 6,0 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 87,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 32/36 (Vantaa)Väkiluku: sija 4/36 (Vantaa)
Väkiluku
14 204+11,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 956 €+10,4 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v-1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,9 %-1,3 %(5v)
Omistusasunnot
47,9 %
Vuokra: 51,5 %
Lapsiperheet
20,7 %
Yksinasuvat
49,8 %
Työttömyysaste
15,0 %+6,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
17,0 %
65 vuotta täyttäneet: 18,0 %

Tunnusluvut

Alueen Martinlaakso tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku14 204+11,6 %
Mediaanitulot25 956 €+10,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 360 €/m²-5,4 %
Keski-ikä40,0 v-1,0 %
Korkeakoulutetut28,9 %-1,3 %
Työttömyysaste15,0 %+6,0 %
Omistusasunnot47,9 %-
Lapsiperheet20,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 178 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus47,9 %
Vuokra51,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo87,3 %
Pientalo11,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet20,7 %
Yksinasuvat49,8 %
Muut taloudet29,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Martinlaakso

Mitkä ovat alueen Martinlaakso (01620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 956 €. Muutos 5 vuodessa: +10,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Martinlaakso (01620) on?
14 204 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +11,6 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Martinlaakso (01620)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 360 €/m² (2025). Luku perustuu 178 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,4 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Martinlaakso on?
Kotitalouksista 47,9 % asuu omistusasunnossa ja 51,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 87,3 % on kerrostaloissa ja 11,4 % pientaloissa.
Miten alue Martinlaakso vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Vantaa: 32 / 36. Korkeakoulutetut: 28,9 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01600Myyrmäki
  • ·01720Petikko
  • ·01650Vapaala
  • ·01610Kaivoksela
  • ·01670Vantaanlaakso
  • ·01660Varisto
  • ·00410Malminkartano (Helsinki)
  • ·02680Uusmäki (Espoo)
  • ·01700Kivistö
  • ·00390Konala (Helsinki)
  • ·01710Pähkinärinne
  • ·01730Vantaanpuisto

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 210. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet34. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Vantaa32. · 36 alueesta

Muut alueet: Vantaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Vantaa
#AlueArvo
1.Ylästö0169037 792 €+16,6 %
2.Nikinmäki0149034 171 €+13,4 %
3.Hämeenkylä0163034 137 €+15,8 %
4.Vantaanlaakso0167033 804 €+17,2 %
5.Kuusikko-Hakkila0138032 983 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
21670Mattnäs-Nötö

Parainen

Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
195
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
74150Laidunmäki

Iisalmi

Mediaanitulot
25 956 €
Väkiluku
913
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66950Munsala

Uusikaarlepyy

Mediaanitulot
25 954 €
Väkiluku
928
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
00500Sörnäinen - Harju

Helsinki

Mediaanitulot
25 961 €
Väkiluku
11 698
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Helsinki|Muuttajalle

Helsingin parhaat asuinalueet

Helsingin parhaat asuinalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Kolme listaa, ei yhtä parasta aluetta.

20. lokakuuta 2026·6 minLue opas →
Helsinki|Asuminen

Helsingin kalleimmat asuinalueet neliöhinnan mukaan

Helsingin kalleimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan, ei asukkaiden tulojen. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

17. elokuuta 2026·6 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Mihin muuttaa pääkaupunkiseudulla?

Pääkaupunkiseudun asuinalueet neljästä näkökulmasta: edullisin neliöhinta, korkein tulotaso, lapsiperheet ja väestönkasvu. Linkit alueiden tietoihin.

24. heinäkuuta 2026·8 minLue opas →
Pääkaupunkiseutu|Muuttajalle

Halvimmat ja kalleimmat asuinalueet pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudun kalleimmat ja edullisimmat postinumeroalueet vanhojen osakeasuntojen neliöhinnan (€/m²) mukaan. Tilastokeskuksen Osakeasuntojen hinnat.

9. heinäkuuta 2026·7 minLue opas →

Jatka tästä

Vantaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle