Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97675
Vertaa

Narkaus - Kämät

97675·Rovaniemi
23 × 20 km

Postinumeroalueella Narkaus - Kämät (97675), Rovaniemi, asuu 141 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 267 €, asukkaiden keski-ikä on 54,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 10,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 3,1 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 6,6 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 36/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 27/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
141-6,6 %(5v)
Mediaanitulot
22 267 €+10,4 %(5v)
Keski-ikä
54,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,1 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,1 %
Vuokra: 1,3 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
46,1 %
Työttömyysaste
9,3 %-4,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
12,1 %
65 vuotta täyttäneet: 42,6 %

Tunnusluvut

Alueen Narkaus - Kämät tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku141-6,6 %
Mediaanitulot22 267 €+10,4 %
Keski-ikä54,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,1 %+3,1 %
Työttömyysaste9,3 %-4,3 %
Omistusasunnot92,1 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,1 %
Vuokra1,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat46,1 %
Muut taloudet42,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Narkaus - Kämät

Mitkä ovat alueen Narkaus - Kämät (97675) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 267 €. Muutos 5 vuodessa: +10,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Narkaus - Kämät (97675) on?
141 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,6 %.
Millaista asuminen alueella Narkaus - Kämät on?
Kotitalouksista 92,1 % asuu omistusasunnossa ja 1,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Narkaus - Kämät vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 36 / 47. Korkeakoulutetut: 28,1 %, keski-ikä: 54,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97615Tennirova
  • ·97685Siika-Kämä
  • ·97620Viiri - Tennirova
  • ·97720Yli-Simo - Raiskio (Ranua)
  • ·97680Saari-Kämä
  • ·97510Vikajärvi
  • ·97610Oikarainen
  • ·97625Vanttauskoski
  • ·97520Nampa
  • ·97580Misi
  • ·97700Ranua Keskus (Ranua)
  • ·97670Kivitaipale

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 426. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 315. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi36. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69170Yli-Kannus

Kannus

Mediaanitulot
22 263 €
Väkiluku
263
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
82590Närsäkkälä

Kitee

Mediaanitulot
22 271 €
Väkiluku
94
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
19610Murakka

Hartola

Mediaanitulot
22 274 €
Väkiluku
75
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
72550Säviä

Pielavesi

Mediaanitulot
22 255 €
Väkiluku
243
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle