Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pielavesi/72550
Vertaa

Säviä

72550·Pielavesi
9,1 × 11 km

Postinumeroalueella Säviä (72550), Pielavesi, asuu 243 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 255 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 24,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 5,1 prosenttiyksikköä. Väkiluku on pienentynyt 15,3 % viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 4/10 (Pielavesi)Väkiluku: sija 3/10 (Pielavesi)
Väkiluku
243-15,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 255 €+24,1 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,0 %+5,1 %(5v)
Omistusasunnot
89,2 %
Vuokra: 5,8 %
Lapsiperheet
10,0 %
Yksinasuvat
36,7 %
Työttömyysaste
7,4 %+0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,3 %
65 vuotta täyttäneet: 43,6 %

Tunnusluvut

Alueen Säviä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku243-15,3 %
Mediaanitulot22 255 €+24,1 %
Keski-ikä57,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut18,0 %+5,1 %
Työttömyysaste7,4 %+0,5 %
Omistusasunnot89,2 %-
Lapsiperheet10,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,2 %
Vuokra5,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,2 %
Pientalo96,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,0 %
Yksinasuvat36,7 %
Muut taloudet53,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Säviä

Mitkä ovat alueen Säviä (72550) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 255 €. Muutos 5 vuodessa: +24,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Säviä (72550) on?
243 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -15,3 %.
Millaista asuminen alueella Säviä on?
Kotitalouksista 89,2 % asuu omistusasunnossa ja 5,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,2 % on kerrostaloissa ja 96,2 % pientaloissa.
Miten alue Säviä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pielavesi: 4 / 10. Korkeakoulutetut: 18,0 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72510Jokijärvi
  • ·72570Vuorikylä
  • ·72810Jylhänkylä
  • ·72710Vaaraslahti
  • ·72530Säviäntaipale
  • ·72630Kuusela-Rajala (Keitele)
  • ·72310Niinivesi (Vesanto)
  • ·72210Tervo Keskus-Eliaksela (Tervo)
  • ·72400Pielavesi Keskus-Jylänki
  • ·72740Laukkala
  • ·72430Kumpula
  • ·72840Saarela

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 428. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 917. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pielavesi4. · 10 alueesta

Muut alueet: Pielavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pielavesi
#AlueArvo
1.Vaaraslahti7271025 369 €+25,2 %
2.Vuorikylä7257024 580 €+44,7 %
3.Jylhänkylä7281023 117 €+36,4 %
4.Säviäntaipale7253022 195 €+21,7 %
5.Laukkala7274022 101 €+30,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
81200Eno Keskus

Joensuu

Mediaanitulot
22 255 €
Väkiluku
2 392
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
93100Pudasjärvi Keskus

Pudasjärvi

Mediaanitulot
22 255 €
Väkiluku
4 424
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
69170Yli-Kannus

Kannus

Mediaanitulot
22 263 €
Väkiluku
263
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
44800Pihtipudas Keskus

Pihtipudas

Mediaanitulot
22 245 €
Väkiluku
2 224
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pielavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle