Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70840
Vertaa

Jynkänmäki

70840·Kuopio
4,2 × 6,4 km

Postinumeroalueella Jynkänmäki (70840), Kuopio, asuu 9 446 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 428 €, asukkaiden keski-ikä on 36,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 54,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 61,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 17,4 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,4 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 56,4 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 3/64 (Kuopio)
Väkiluku
9 446+15,5 %(5v)
Mediaanitulot
31 428 €+17,4 %(5v)
Keski-ikä
36,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
54,5 %+1,4 %(5v)
Omistusasunnot
61,8 %
Vuokra: 37,9 %
Lapsiperheet
31,1 %
Yksinasuvat
36,4 %
Työttömyysaste
6,0 %+0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
18,7 %
65 vuotta täyttäneet: 11,0 %

Tunnusluvut

Alueen Jynkänmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku9 446+15,5 %
Mediaanitulot31 428 €+17,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 757 €/m²+0,7 %
Keski-ikä36,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut54,5 %+1,4 %
Työttömyysaste6,0 %+0,3 %
Omistusasunnot61,8 %-
Lapsiperheet31,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 210 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus61,8 %
Vuokra37,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo56,4 %
Pientalo43,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet31,1 %
Yksinasuvat36,4 %
Muut taloudet32,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Jynkänmäki

Mitkä ovat alueen Jynkänmäki (70840) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 428 €. Muutos 5 vuodessa: +17,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Jynkänmäki (70840) on?
9 446 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +15,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Jynkänmäki (70840)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 757 €/m² (2025). Luku perustuu 210 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +0,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Jynkänmäki on?
Kotitalouksista 61,8 % asuu omistusasunnossa ja 37,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 56,4 % on kerrostaloissa ja 43,5 % pientaloissa.
Miten alue Jynkänmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 3 / 64. Korkeakoulutetut: 54,5 %, keski-ikä: 36,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70820Litmanen
  • ·70620Haapaniemi
  • ·70500Männistö
  • ·70100Kuopio Keskus
  • ·70110Etu-Niirala
  • ·70600Niirala-Huuhanmäki
  • ·70340Inkilänmäki
  • ·70460Saarijärvi
  • ·70700Särkiniemi
  • ·70300Linnanpelto
  • ·70400Kettulanlahti
  • ·70200Puijonlaakso

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet171. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet122. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio3. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
4.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %
5.Syvänniemi7157030 370 €+17,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
16320Pennala

Orimattila

Mediaanitulot
31 438 €
Väkiluku
1 191
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
22150Jomala Centrum

Jomala

Mediaanitulot
31 411 €
Väkiluku
2 121
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
65630Karperö

Mustasaari

Mediaanitulot
31 459 €
Väkiluku
1 333
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
05620Noppo

Hyvinkää

Mediaanitulot
31 387 €
Väkiluku
1 196
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle