Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70400
Vertaa

Kettulanlahti

70400·Kuopio
2,5 × 2,8 km

Postinumeroalueella Kettulanlahti (70400), Kuopio, asuu 715 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 851 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 47,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,8 %. Alueen asunnoista 95,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 30/64 (Kuopio)
Väkiluku
715-3,1 %(5v)
Mediaanitulot
29 851 €+17,8 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
47,4 %+0,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,8 %
Vuokra: 4,6 %
Lapsiperheet
25,1 %
Yksinasuvat
26,1 %
Työttömyysaste
11,8 %+4,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,7 %
65 vuotta täyttäneet: 26,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kettulanlahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku715-3,1 %
Mediaanitulot29 851 €+17,8 %
Keski-ikä47,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut47,4 %+0,8 %
Työttömyysaste11,8 %+4,0 %
Omistusasunnot94,8 %-
Lapsiperheet25,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,8 %
Vuokra4,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,2 %
Pientalo95,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet25,1 %
Yksinasuvat26,1 %
Muut taloudet48,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Kettulanlahti

Mitkä ovat alueen Kettulanlahti (70400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 851 €. Muutos 5 vuodessa: +17,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kettulanlahti (70400) on?
715 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,1 %.
Millaista asuminen alueella Kettulanlahti on?
Kotitalouksista 94,8 % asuu omistusasunnossa ja 4,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,2 % on kerrostaloissa ja 95,9 % pientaloissa.
Miten alue Kettulanlahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 10 / 64. Korkeakoulutetut: 47,4 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70460Saarijärvi
  • ·70340Inkilänmäki
  • ·70420Päiväranta
  • ·70500Männistö
  • ·70300Linnanpelto
  • ·70110Etu-Niirala
  • ·70280Länsi-Puijo
  • ·70600Niirala-Huuhanmäki
  • ·70620Haapaniemi
  • ·70200Puijonlaakso
  • ·70910Vuorela (Siilinjärvi)
  • ·70240Niuvaniemen Sairaala-alue

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet315. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio10. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
37120Koskenmäki

Nokia

Mediaanitulot
29 845 €
Väkiluku
10 328
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
54960Vehkataipale

Taipalsaari

Mediaanitulot
29 822 €
Väkiluku
651
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
01800Klaukkala Keskus

Nurmijärvi

Mediaanitulot
29 822 €
Väkiluku
11 355
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
21510Hevonpää

Paimio

Mediaanitulot
29 881 €
Väkiluku
491
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle