Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/70340
Vertaa

Inkilänmäki

70340·Kuopio
1,7 × 2,6 km

Postinumeroalueella Inkilänmäki (70340), Kuopio, asuu 3 873 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 579 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,9 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 76,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 35/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 10/64 (Kuopio)
Väkiluku
3 873-3,0 %(5v)
Mediaanitulot
24 579 €+16,9 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,9 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
46,7 %
Vuokra: 53,2 %
Lapsiperheet
15,8 %
Yksinasuvat
54,1 %
Työttömyysaste
16,2 %+3,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
17,6 %
65 vuotta täyttäneet: 21,8 %

Tunnusluvut

Alueen Inkilänmäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 873-3,0 %
Mediaanitulot24 579 €+16,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 864 €/m²-3,9 %
Keski-ikä43,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut34,9 %+1,9 %
Työttömyysaste16,2 %+3,9 %
Omistusasunnot46,7 %-
Lapsiperheet15,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 60 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus46,7 %
Vuokra53,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo76,2 %
Pientalo23,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,8 %
Yksinasuvat54,1 %
Muut taloudet30,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Inkilänmäki

Mitkä ovat alueen Inkilänmäki (70340) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 579 €. Muutos 5 vuodessa: +16,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Inkilänmäki (70340) on?
3 873 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Inkilänmäki (70340)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 864 €/m² (2025). Luku perustuu 60 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Inkilänmäki on?
Kotitalouksista 46,7 % asuu omistusasunnossa ja 53,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 76,2 % on kerrostaloissa ja 23,5 % pientaloissa.
Miten alue Inkilänmäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 35 / 64. Korkeakoulutetut: 34,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·70300Linnanpelto
  • ·70110Etu-Niirala
  • ·70400Kettulanlahti
  • ·70500Männistö
  • ·70280Länsi-Puijo
  • ·70600Niirala-Huuhanmäki
  • ·70620Haapaniemi
  • ·70420Päiväranta
  • ·70200Puijonlaakso
  • ·70460Saarijärvi
  • ·70240Niuvaniemen Sairaala-alue
  • ·70700Särkiniemi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 685. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet471. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio35. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39530Kilvakkala

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 579 €
Väkiluku
916
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
72570Vuorikylä

Pielavesi

Mediaanitulot
24 580 €
Väkiluku
99
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
60150Kasperi

Seinäjoki

Mediaanitulot
24 581 €
Väkiluku
4 495
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
63680Hakojärvi

Alavus

Mediaanitulot
24 574 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle