Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kuopio/71680
Vertaa

Pulkonkoski-Saarinen

71680·Kuopio
14 × 10 km

Postinumeroalueella Pulkonkoski-Saarinen (71680), Kuopio, asuu 201 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 676 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 5,3 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 44/64 (Kuopio)Väkiluku: sija 48/64 (Kuopio)
Väkiluku
201-5,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 676 €+5,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,9 %+3,5 %(5v)
Omistusasunnot
92,2 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
18,4 %
Yksinasuvat
36,9 %
Työttömyysaste
13,4 %+6,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 28,4 %

Tunnusluvut

Alueen Pulkonkoski-Saarinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku201-5,6 %
Mediaanitulot23 676 €+5,3 %
Keski-ikä49,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut15,9 %+3,5 %
Työttömyysaste13,4 %+6,1 %
Omistusasunnot92,2 %-
Lapsiperheet18,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,2 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,4 %
Yksinasuvat36,9 %
Muut taloudet44,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Pulkonkoski-Saarinen

Mitkä ovat alueen Pulkonkoski-Saarinen (71680) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 676 €. Muutos 5 vuodessa: +5,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pulkonkoski-Saarinen (71680) on?
201 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,6 %.
Millaista asuminen alueella Pulkonkoski-Saarinen on?
Kotitalouksista 92,2 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Pulkonkoski-Saarinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kuopio: 44 / 64. Korkeakoulutetut: 15,9 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·71690Varpasmaa
  • ·71670Kurolanlahti
  • ·71745Haatala
  • ·71775Tuovilanlahti-Haatala
  • ·71740Tavinsalmi
  • ·71660Leinolanlahti
  • ·71760Ahkionlahti-Vianta
  • ·72490Saarinen
  • ·71750Maaninka Keskus
  • ·71640Talluskylä (Tervo)
  • ·72140Itä-Karttula-Riuttasenpää
  • ·71720Käärmelahti

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 000. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 064. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kuopio44. · 64 alueesta

Muut alueet: Kuopio

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kuopio
#AlueArvo
1.Tahkovuori7331032 430 €+10,6 %
2.Kurkimäki7148031 776 €+16,6 %
3.Jynkänmäki7084031 428 €+17,4 %
4.Kaislastenlahti7152030 850 €+14,0 %
5.Käärmelahti7172030 460 €+16,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35220Eräjärvi

Orivesi

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
452
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
35300Orivesi Keskus

Orivesi

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
4 571
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
54800Savitaipale Keskus

Savitaipale

Mediaanitulot
23 674 €
Väkiluku
2 299
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
24240Rappula

Salo

Mediaanitulot
23 680 €
Väkiluku
3 945
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kuopio|Muuttajalle

Kuopion parhaat asuinalueet 2026

Kuopion parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

30. heinäkuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kuopio: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle