Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/24240
Vertaa

Rappula

24240·Salo
3,8 × 9,2 km

Postinumeroalueella Rappula (24240), Salo, asuu 3 945 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 680 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,0 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 2,4 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 49,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 35/40 (Salo)Väkiluku: sija 5/40 (Salo)
Väkiluku
3 945+2,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 680 €+20,0 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,6 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
59,6 %
Vuokra: 39,0 %
Lapsiperheet
13,0 %
Yksinasuvat
53,1 %
Työttömyysaste
15,0 %+0,3 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,7 %
65 vuotta täyttäneet: 36,7 %

Tunnusluvut

Alueen Rappula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku3 945+2,4 %
Mediaanitulot23 680 €+20,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 679 €/m²+15,7 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut29,6 %+0,6 %
Työttömyysaste15,0 %+0,3 %
Omistusasunnot59,6 %-
Lapsiperheet13,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 62 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus59,6 %
Vuokra39,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo49,3 %
Pientalo45,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet13,0 %
Yksinasuvat53,1 %
Muut taloudet33,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Rappula

Mitkä ovat alueen Rappula (24240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 680 €. Muutos 5 vuodessa: +20,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rappula (24240) on?
3 945 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +2,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Rappula (24240)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 679 €/m² (2025). Luku perustuu 62 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +15,7 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Rappula on?
Kotitalouksista 59,6 % asuu omistusasunnossa ja 39,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 49,3 % on kerrostaloissa ja 45,9 % pientaloissa.
Miten alue Rappula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 35 / 40. Korkeakoulutetut: 29,6 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·24800Halikko Keskus
  • ·25250Märynummi
  • ·24260Ollikkala
  • ·24100Salo Keskus
  • ·25320Raatala
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·24910Halikko Asemanseutu
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·24130Ylhäisi
  • ·25260Vaskio
  • ·25170Kotalato
  • ·25210Vartsala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 999. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet457. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo35. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
35220Eräjärvi

Orivesi

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
452
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
99530Vuojärvi

Sodankylä

Mediaanitulot
23 684 €
Väkiluku
63
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
35300Orivesi Keskus

Orivesi

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
4 571
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
71680Pulkonkoski-Saarinen

Kuopio

Mediaanitulot
23 676 €
Väkiluku
201
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle