Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joensuu/81360
Vertaa

Sarvinki

81360·Joensuu
13 × 13 km

Postinumeroalueella Sarvinki (81360), Joensuu, asuu 87 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 552 €, asukkaiden keski-ikä on 57,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,2 % asuu omistusasunnossa. Työttömyysaste on laskenut 4,4 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Asukkaista 65 vuotta täyttäneitä on 47,1 %.

Mediaanitulot: sija 35/41 (Joensuu)Väkiluku: sija 28/41 (Joensuu)
Väkiluku
87+8,8 %(5v)
Mediaanitulot
19 552 €+7,8 %(5v)
Keski-ikä
57,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,2 %-1,6 %(5v)
Omistusasunnot
87,2 %
Vuokra: 8,5 %
Lapsiperheet
10,6 %
Yksinasuvat
40,4 %
Työttömyysaste
15,6 %-4,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,6 %
65 vuotta täyttäneet: 47,1 %

Tunnusluvut

Alueen Sarvinki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku87+8,8 %
Mediaanitulot19 552 €+7,8 %
Keski-ikä57,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut19,2 %-1,6 %
Työttömyysaste15,6 %-4,4 %
Omistusasunnot87,2 %-
Lapsiperheet10,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,2 %
Vuokra8,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,6 %
Yksinasuvat40,4 %
Muut taloudet49,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Sarvinki

Mitkä ovat alueen Sarvinki (81360) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 552 €. Muutos 5 vuodessa: +7,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sarvinki (81360) on?
87 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +8,8 %.
Millaista asuminen alueella Sarvinki on?
Kotitalouksista 87,2 % asuu omistusasunnossa ja 8,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,4 % pientaloissa.
Miten alue Sarvinki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joensuu: 35 / 41. Korkeakoulutetut: 19,2 %, keski-ikä: 57,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·82120Keskijärvi
  • ·81200Eno Keskus
  • ·81390Revonkylä
  • ·81235Lehtoi (Kontiolahti)
  • ·81320Kuismavaara
  • ·81330Luhtapohja
  • ·81280Uimaharju
  • ·81230Mönni (Kontiolahti)
  • ·81270Paukkaja
  • ·82110Heinävaara
  • ·82140Kiihtelysvaara Keskus
  • ·81210Louhioja

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 838. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 618. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joensuu35. · 41 alueesta

Muut alueet: Joensuu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joensuu
#AlueArvo
1.Niittylahti8222029 361 €+17,9 %
2.Hukanhauta8023028 843 €+20,7 %
3.Heinävaara8211027 435 €+14,9 %
4.Reijola8033027 237 €+15,0 %
5.Ahveninen8126026 611 €+8,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61730Yli-Valli

Kurikka

Mediaanitulot
19 536 €
Väkiluku
202
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
73645Niinivaara-Onnivaara

Kaavi

Mediaanitulot
19 577 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
59510Maironiemi

Parikkala

Mediaanitulot
19 524 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
97665Pohjasperä

Ranua

Mediaanitulot
19 515 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Joensuu|Muuttajalle

Joensuun parhaat asuinalueet 2026

Joensuun parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Joensuu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle