Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kurikka/61730
Vertaa

Yli-Valli

61730·Kurikka
16 × 16 km

Postinumeroalueella Yli-Valli (61730), Kurikka, asuu 202 asukasta. Mediaanitulot ovat 19 536 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,8 %. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 26/26 (Kurikka)Väkiluku: sija 22/26 (Kurikka)
Väkiluku
202-9,0 %(5v)
Mediaanitulot
19 536 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,1 %+3,2 %(5v)
Omistusasunnot
95,1 %
Vuokra: 4,9 %
Lapsiperheet
11,8 %
Yksinasuvat
42,2 %
Työttömyysaste
6,6 %-4,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,4 %
65 vuotta täyttäneet: 37,1 %

Tunnusluvut

Alueen Yli-Valli tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku202-9,0 %
Mediaanitulot19 536 €+18,8 %
Keski-ikä52,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut15,1 %+3,2 %
Työttömyysaste6,6 %-4,2 %
Omistusasunnot95,1 %-
Lapsiperheet11,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,1 %
Vuokra4,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,8 %
Yksinasuvat42,2 %
Muut taloudet46,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Yli-Valli

Mitkä ovat alueen Yli-Valli (61730) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 19 536 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Yli-Valli (61730) on?
202 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,0 %.
Millaista asuminen alueella Yli-Valli on?
Kotitalouksista 95,1 % asuu omistusasunnossa ja 4,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Yli-Valli vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kurikka: 26 / 26. Korkeakoulutetut: 15,1 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·61640Ala-Valli
  • ·61630Hirvijärvi
  • ·61720Koskue
  • ·39750Vatajanjärvi (Parkano)
  • ·61100Peräseinäjoki Keskus (Seinäjoki)
  • ·61290Taivalmaa
  • ·61650Kalakoski (Seinäjoki)
  • ·61110Vuolle (Seinäjoki)
  • ·61710Pentinmäki
  • ·39820Kihniö Keskus (Kihniö)
  • ·61600Jalasjärvi Keskus
  • ·61120Louko (Seinäjoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 839. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 059. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kurikka26. · 26 alueesta

Muut alueet: Kurikka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kurikka
#AlueArvo
1.Taivalmaa6129029 361 €+48,2 %
2.Luopajärvi6127027 212 €+20,9 %
3.Mieto6136027 057 €+22,3 %
4.Jalasto6125026 966 €+15,8 %
5.Mantila6168026 218 €+22,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
59510Maironiemi

Parikkala

Mediaanitulot
19 524 €
Väkiluku
309
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
81360Sarvinki

Joensuu

Mediaanitulot
19 552 €
Väkiluku
87
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
97665Pohjasperä

Ranua

Mediaanitulot
19 515 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
73645Niinivaara-Onnivaara

Kaavi

Mediaanitulot
19 577 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Seinäjoki|Muuttajalle

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026

Seinäjoen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

14. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kurikka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle