Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Pielavesi/72710
Vertaa

Vaaraslahti

72710·Pielavesi
17 × 20 km

Postinumeroalueella Vaaraslahti (72710), Pielavesi, asuu 336 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 369 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 13,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 25,2 %. Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/10 (Pielavesi)Väkiluku: sija 2/10 (Pielavesi)
Väkiluku
336-13,6 %(5v)
Mediaanitulot
25 369 €+25,2 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+4,1 %(5v)
Omistusasunnot
95,0 %
Vuokra: 1,9 %
Lapsiperheet
15,1 %
Yksinasuvat
33,3 %
Työttömyysaste
10,2 %+1,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,5 %
65 vuotta täyttäneet: 36,0 %

Tunnusluvut

Alueen Vaaraslahti tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku336-13,6 %
Mediaanitulot25 369 €+25,2 %
Keski-ikä52,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+4,1 %
Työttömyysaste10,2 %+1,6 %
Omistusasunnot95,0 %-
Lapsiperheet15,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,0 %
Vuokra1,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,1 %
Yksinasuvat33,3 %
Muut taloudet51,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Vaaraslahti

Mitkä ovat alueen Vaaraslahti (72710) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 369 €. Muutos 5 vuodessa: +25,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Vaaraslahti (72710) on?
336 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -13,6 %.
Millaista asuminen alueella Vaaraslahti on?
Kotitalouksista 95,0 % asuu omistusasunnossa ja 1,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Vaaraslahti vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Pielavesi: 1 / 10. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·72740Laukkala
  • ·74640Sulkavanjärvi (Kiuruvesi)
  • ·74630Heinäkylä (Kiuruvesi)
  • ·72430Kumpula
  • ·72550Säviä
  • ·74680Myllyniemi (Kiuruvesi)
  • ·74670Rapakkojoki (Kiuruvesi)
  • ·72810Jylhänkylä
  • ·72570Vuorikylä
  • ·74610Honkaranta (Kiuruvesi)
  • ·74595Runni (Iisalmi)
  • ·72400Pielavesi Keskus-Jylänki

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 417. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 676. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Pielavesi1. · 10 alueesta

Muut alueet: Pielavesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Pielavesi
#AlueArvo
1.Vuorikylä7257024 580 €+44,7 %
2.Jylhänkylä7281023 117 €+36,4 %
3.Säviä7255022 255 €+24,1 %
4.Säviäntaipale7253022 195 €+21,7 %
5.Laukkala7274022 101 €+30,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
14610Lepaa

Hattula

Mediaanitulot
25 364 €
Väkiluku
389
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
25950Rosala-Kasnäs-Hitis

Kemiönsaari

Mediaanitulot
25 363 €
Väkiluku
101
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
46710Sippola

Kouvola

Mediaanitulot
25 377 €
Väkiluku
668
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
33200Tampere Keskus Läntinen

Tampere

Mediaanitulot
25 378 €
Väkiluku
6 935
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Pielavesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle