Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Varkaus/78500
Vertaa

Pitkälänniemi-Könönpelto

78500·Varkaus
5,3 × 4,9 km

Postinumeroalueella Pitkälänniemi-Könönpelto (78500), Varkaus, asuu 2 148 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 356 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 7,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,2 %. Alueen kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 4/14 (Varkaus)Väkiluku: sija 4/14 (Varkaus)
Väkiluku
2 148-7,9 %(5v)
Mediaanitulot
26 356 €+17,2 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,2 %+0,6 %(5v)
Omistusasunnot
86,4 %
Vuokra: 12,5 %
Lapsiperheet
19,8 %
Yksinasuvat
34,6 %
Työttömyysaste
14,1 %+3,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 30,5 %

Tunnusluvut

Alueen Pitkälänniemi-Könönpelto tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 148-7,9 %
Mediaanitulot26 356 €+17,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)632 €/m²-
Keski-ikä49,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut27,2 %+0,6 %
Työttömyysaste14,1 %+3,0 %
Omistusasunnot86,4 %-
Lapsiperheet19,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 7 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,4 %
Vuokra12,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,0 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,8 %
Yksinasuvat34,6 %
Muut taloudet45,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Pitkälänniemi-Könönpelto

Mitkä ovat alueen Pitkälänniemi-Könönpelto (78500) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 356 €. Muutos 5 vuodessa: +17,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Pitkälänniemi-Könönpelto (78500) on?
2 148 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -7,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Pitkälänniemi-Könönpelto (78500)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 632 €/m² (2025). Luku perustuu 7 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Pitkälänniemi-Könönpelto on?
Kotitalouksista 86,4 % asuu omistusasunnossa ja 12,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,0 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Pitkälänniemi-Könönpelto vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Varkaus: 4 / 14. Korkeakoulutetut: 27,2 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·78250Päiviönsaari
  • ·78310Puurtila
  • ·78880Kuvansi (Joroinen)
  • ·78610Kurola
  • ·78300Kommila
  • ·78400Luttila
  • ·78200Varkaus Keskus
  • ·78870Kaura-Aho
  • ·78710Akonlahti
  • ·78480Timola (Leppävirta)
  • ·79230Moninmäki (Leppävirta)
  • ·78900Ruokokoski

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 090. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet720. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Varkaus4. · 14 alueesta

Muut alueet: Varkaus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Varkaus
#AlueArvo
1.Puurtila7831029 181 €+20,2 %
2.Kurola7861027 637 €+23,8 %
3.Luttila7840026 921 €+13,2 %
4.Akonlahti7871025 923 €+12,1 %
5.Käpykangas7885025 487 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58690Ala-Särkilahti-Piojärvi

Savonlinna

Mediaanitulot
26 358 €
Väkiluku
90
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
99620Kelujärvi

Sodankylä

Mediaanitulot
26 354 €
Väkiluku
215
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
99300Muonio Keskus

Muonio

Mediaanitulot
26 352 €
Väkiluku
1 796
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66640Maksamaa

Vöyri

Mediaanitulot
26 363 €
Väkiluku
989
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Varkaus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle