Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Varkaus/78610
Vertaa

Kurola

78610·Varkaus
6,3 × 5,4 km

Postinumeroalueella Kurola (78610), Varkaus, asuu 217 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 637 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 8,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,8 %. Alueen kotitalouksista 96,1 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 2/14 (Varkaus)Väkiluku: sija 12/14 (Varkaus)
Väkiluku
217-8,4 %(5v)
Mediaanitulot
27 637 €+23,8 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,4 %+1,6 %(5v)
Omistusasunnot
96,1 %
Vuokra: 2,9 %
Lapsiperheet
16,5 %
Yksinasuvat
30,1 %
Työttömyysaste
9,3 %-1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,6 %
65 vuotta täyttäneet: 35,0 %

Tunnusluvut

Alueen Kurola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku217-8,4 %
Mediaanitulot27 637 €+23,8 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut34,4 %+1,6 %
Työttömyysaste9,3 %-1,4 %
Omistusasunnot96,1 %-
Lapsiperheet16,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus96,1 %
Vuokra2,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,5 %
Yksinasuvat30,1 %
Muut taloudet53,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Kurola

Mitkä ovat alueen Kurola (78610) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 637 €. Muutos 5 vuodessa: +23,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kurola (78610) on?
217 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,4 %.
Millaista asuminen alueella Kurola on?
Kotitalouksista 96,1 % asuu omistusasunnossa ja 2,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Kurola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Varkaus: 2 / 14. Korkeakoulutetut: 34,4 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·78200Varkaus Keskus
  • ·78710Akonlahti
  • ·78500Pitkälänniemi-Könönpelto
  • ·78310Puurtila
  • ·78250Päiviönsaari
  • ·78880Kuvansi (Joroinen)
  • ·79230Moninmäki (Leppävirta)
  • ·78400Luttila
  • ·78300Kommila
  • ·79410Niinimäki (Leppävirta)
  • ·79660Kerisalo (Joroinen)
  • ·78870Kaura-Aho

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet733. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 000. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Varkaus2. · 14 alueesta

Muut alueet: Varkaus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Varkaus
#AlueArvo
1.Puurtila7831029 181 €+20,2 %
2.Luttila7840026 921 €+13,2 %
3.Pitkälänniemi-Könönpelto7850026 356 €+17,2 %
4.Akonlahti7871025 923 €+12,1 %
5.Käpykangas7885025 487 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
51780Kuosmala

Juva

Mediaanitulot
27 638 €
Väkiluku
112
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
68530Lepplax

Pedersören kunta

Mediaanitulot
27 640 €
Väkiluku
774
Keski-ikä
29,0 v
Avaa alue →Vertaa
12350Turkhauta

Hausjärvi

Mediaanitulot
27 644 €
Väkiluku
391
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
07410Kråkö

Porvoo

Mediaanitulot
27 629 €
Väkiluku
298
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Varkaus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle