Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Varkaus/78870
Vertaa

Kaura-Aho

78870·Varkaus
3,6 × 3,3 km

Postinumeroalueella Kaura-Aho (78870), Varkaus, asuu 2 224 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 013 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 64,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 16,7 %. Alueen asunnoista 30,8 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/14 (Varkaus)Väkiluku: sija 3/14 (Varkaus)
Väkiluku
2 224-2,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 013 €+16,7 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,8 %+0,2 %(5v)
Omistusasunnot
64,9 %
Vuokra: 34,6 %
Lapsiperheet
17,6 %
Yksinasuvat
44,2 %
Työttömyysaste
15,4 %+4,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,5 %
65 vuotta täyttäneet: 31,3 %

Tunnusluvut

Alueen Kaura-Aho tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 224-2,5 %
Mediaanitulot24 013 €+16,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)710 €/m²-2,5 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut25,8 %+0,2 %
Työttömyysaste15,4 %+4,7 %
Omistusasunnot64,9 %-
Lapsiperheet17,6 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus64,9 %
Vuokra34,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo30,8 %
Pientalo68,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,6 %
Yksinasuvat44,2 %
Muut taloudet38,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Kaura-Aho

Mitkä ovat alueen Kaura-Aho (78870) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 013 €. Muutos 5 vuodessa: +16,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kaura-Aho (78870) on?
2 224 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kaura-Aho (78870)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 710 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kaura-Aho on?
Kotitalouksista 64,9 % asuu omistusasunnossa ja 34,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 30,8 % on kerrostaloissa ja 68,9 % pientaloissa.
Miten alue Kaura-Aho vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Varkaus: 9 / 14. Korkeakoulutetut: 25,8 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·78900Ruokokoski
  • ·78300Kommila
  • ·78210Kuoppakangas
  • ·78480Timola (Leppävirta)
  • ·78400Luttila
  • ·78850Käpykangas
  • ·78880Kuvansi (Joroinen)
  • ·78250Päiviönsaari
  • ·79630Kolma (Joroinen)
  • ·78310Puurtila
  • ·78500Pitkälänniemi-Könönpelto
  • ·79100Leppävirta Keskus (Leppävirta)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 885. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet709. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Varkaus9. · 14 alueesta

Muut alueet: Varkaus

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Varkaus
#AlueArvo
1.Puurtila7831029 181 €+20,2 %
2.Kurola7861027 637 €+23,8 %
3.Luttila7840026 921 €+13,2 %
4.Pitkälänniemi-Könönpelto7850026 356 €+17,2 %
5.Akonlahti7871025 923 €+12,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74200Vieremä Keskus

Vieremä

Mediaanitulot
24 011 €
Väkiluku
2 113
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
17850Pihlajakoski

Kuhmoinen

Mediaanitulot
24 022 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
25500Perniö Keskus

Salo

Mediaanitulot
24 003 €
Väkiluku
3 157
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
36720Aitoo

Pälkäne

Mediaanitulot
24 023 €
Väkiluku
497
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Varkaus: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle